Konsumi i mishit të përpunuar rrit rrezikun e kancerit

0 0

 

Konsumi i rregullt i ushqimeve të përpunuara të mishit të tilla si salsiçe mund të rrisin rrezikun e kancerit të gjirit. Kjo mbështetet nga një grup studiuesish nga Shkolla e Shëndetit Publik të Harvardit në Boston (SHBA), pas një studimi ndërkombëtar.

Lidhja midis të ushqyerit dhe kancerit

Ky përfundim është rezultat i hulumtimit të kryer në 16 studime të mëparshme që kishin vlerësuar nëse mund të kishte lidhje midis dietës dhe kancerit. U zbulua se një konsum i lartë i mishit të përpunuar (mesatarisht nga 25 deri në 30 gramë në ditë) është i lidhur me një rrezik më të lartë prej 9% të zhvillimit të kancerit të gjirit sesa ata qe hanin nga 0 në 2 gramë në ditë.

A e dini se?

Organizata Botërore e Shëndetësisë konsideron mishin e përpunuar në grupin e parë të substancave kancerogjene, ndërkohë që mishi i kuq në grupin e dytë, pra si kancerogjen i mundshëm.

Lexo edhe: 5 ushqimet qe po e demtojne zemren tuaj cdo ditePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni të mbani nën kontroll...

Është përllogaritje matematikore, aq më shumë kalori të konsumojmë çdo ditë, aq më shumë shtojmë peshë. Si pasojë, për të humbur kilogramët shtesë, duhet të zvogëloni sasinë e kalorive që...

Kur mund të hajë foshnja...

Foshnja juaj mund të hajë shalqi menjëherë që në fazat e hershme të fillimit të ushqimeve të ngurta, pasi ekspertët e konsiderojnë ushqim të shëndetshëm e të sigurt që pasi...

Vaji i ullirit ekstra i...

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit....

Trajtimet e reja për çrregullimet...

Paraqitja fizike dhe imazhi që kemi për veten është shumë personal dhe nganjëherë jo i vërtetë. Në fakt, sëmundje të tilla si anoreksia, bulimia dhe të gjitha çrregullimet e ngrënies...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X