Kolesteroli i mirë dhe i keq, rreziqet dhe si t’i dalloni

Kolesteroli ndahet në të mirë (Hdl) dhe të keq (Ldl): i pari mbart kolesterolin Ldl në mëlçi për asgjësimin e tij, i dyti është përgjegjës për akumulimin e tij brenda arterieve, duke favorizuar procesin e aterosklerozës, e cila është baza e sëmundjeve të ndryshme kardiovaskulare si goditja në zemër dhe sulmi në zemër.
0 0

Më shumë se 200 hulumtime të kryera gjatë 25 viteve të fundit kanë çuar në përfundimin se sa më të ulëta të jenë vlerat e kolesterolit të keq (C-Ldl), aq më e ulët është incidenca e rreziqeve cerebro-kardiovaskulare. I njëjti përfundim raportohet në Udhëzimet e reja për dislipideminë të paraqitura nga Shoqata Evropiane e Kardiologjisë dhe Shoqëria Evropiane e Ateriosklerozës, e cila gjithashtu vendosi nivelet e reja të kolesterolit të “keq” që duhen respektuar për pacientët e përcaktuar si “shumë të larta” dhe “rrezik i lartë ”: përkatësisht <55 mg / dl dhe <70 mg / dl. Në çdo rast, ulja e kolesterolit të keq zvogëlon rrezikun pavarësisht nga përqendrimi i tij themelor. “Kjo do të thotë që te njerëzit me rrezik të lartë nga sulmi në zemër dhe goditja, ulja e kolesterolit është një masë efektive edhe kur nivelet e saj fillestare janë nën mesataren,” tha Colin Baigent nga Universiteti i Oksfordit.

Mendimi i ekspertit

“C-Ldl është faktori kryesor i sëmundjes aterosklerotike (pengimi i enëve të gjakut) dhe për këtë arsye strategjitë terapeutike duhet të synojnë uljen e tij sa më shumë që të jetë e mundur, sipas konceptit më pak është më mirë”, konfirmoi Alberto Zambon, bashkëpunëtor i Mjekësisë së Brendshme në Universitetin e Padovës.

Kolesteroli ndahet në të mirë (Hdl) dhe të keq (Ldl): i pari mbart kolesterolin Ldl në mëlçi për asgjësimin e tij, i dyti është përgjegjës për akumulimin e tij brenda arterieve, duke favorizuar procesin e aterosklerozës, e cila është baza e sëmundjeve të ndryshme kardiovaskulare si goditja në zemër dhe sulmi në zemër.

Ilaçet dhe një mënyrë jetese e shëndetshme

Udhëzimet e reja tregojnë se ilaçet e kolesterolit duhet të përdoren sa më efektivisht te pacientët në rrezik. Siç theksoi Alberico Catapano nga Universiteti i Milanos: “Pacientëve nën trajtim të cilët tashmë janë afër limitit të synuar u jepet një tjetër terapi që mund të sigurojë një ulje të mëtejshme në të paktën 50%”. Është gjithashtu e rëndësishme të ndiqni një dietë të shëndetshme, të ushtroni më shumë aktivitet fizik dhe të shmangni duhanpirjen.

Menyja ideale për të kontrolluar kolesterolin bazohet në konsumin e perimeve të papërpunuara në fillim të vaktit, proteina, mundësisht të bazuara në peshk dhe perime të gatuara. Të gjitha të kaluara më parë në vaj ulliri ekstra të virgjër.

Lexo edhe: Edhe kolesteroli i mirë është i dëmshëm, cilat janë nivelet e duhur


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X