Keni fëmijë të ndrojtur? Mos i bëni kurrë këto sjellje, nga psikologia Lorela Garuli

0 0

Një pjesë shumë e rëndësishme në edukimin e fëmijëve është t’i ndihmojmë ata të bëhen individë të sigurtë, me vetëbesim në gjërat që bëjnë e thonë.

Por, ku dhe si qëndron fija e hollë ndarëse mes një fëmije të dispilinuar dhe një fëmije të ndrojtur, midis një fëmije me vetëbesim dhe një fëmije të llastuar?

Pikologia Lorela Garuli na vjen në ndihmë përmes disa këshillave konkrete se çfarë ndikon negativisht në krijimin e vetëbesimit të një fëmije.

Gjërat që nuk i ndihmojnë fëmijët për të ulur pasiguritë dhe ndrojtjen:

  • të sforocohet të afrohet apo të ndërveprojë me të rritur kundër dëshirës së tij;
  • të nxitet të shoqërohet me fëmijë shumë impulsivë e të shkathët me qëllim që “t’i dalë turpi”;
  • t’i thuhet se është i trupshëm në sy të të tjerëve;
  • kujdesi dhe mbrojtja e tepruar.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Fëmijët bujarë janë më të...

Të qenit bujarë, të bërit mirë na sjell një gjendje të mirë, por kjo nuk na bën të lumtur siç duhet. Ndjenja e mirëqenies që keni pasi keni bërë një...

Aftësitë para-gjuhësore nga logopede Aurora...

Janë disa aftësi themelore që bebet duhet të kenë përpara se të fillojnë të flasin… Përpara se bebet të thonë fjalët e para, janë disa aftësi fundamentale që duhet të...

Pse nuk duhet “të presim”...

Duke qenë se faqja jonë është komuniteti virtual ku secila nënë ka mundësinë të shprehë shqetësimin e saj e të marrë mendime nga eksperiencat e nënave të tjera, të shumta...

Të vetmet aftësi që kanë...

Në moshën 18 muajshe, ose një vjeç e gjysmë, shumica e prindërve do të kenë ende një foshnjë në duar, sesa një fëmijë. Por cilat duhet të jenë arritjet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X