loading

Kalon 16 vite në luftë larg fëmijëve, prekës gjesti i ushtarit pas rikthimit

Nje ushtar eshte kthyer ne familje pas 16 vitesh. Pas pervojes se veshtire ne lufte, ai ka kaluar stresin posttraumatik dhe per t’ua shpjeguar kete te bijaveka shkruar nje liber me ilustrime per to.
0 0

Pas gjashtëmbëdhjetë vjetësh shërbim në Katar, Afganistan dhe Irak, ushtari Seth Kastle doli në pension dhe u kthye në shtëpi në Wakeeney, Kansas. Dhe ndërsa ishte i lumtur që ishte përsëri me gruan e tij Julia dhe vajzat Raegan dhe Kennedy, ai përjetoi  çrregullimin e stresit post-traumatik (PTSD).

“Kur u ktheva në shtëpi dhe fillova procesin e riintegrimit, ishte e vështirë, por nuk e kuptoja pse”, tregon ai. Për të kaluar ndjenjat e tij dhe duke shpresuar për t’i ardhur në ndihmë fëmijëve të tij të kuptonin çrregullimin që ai po kalonte, Kastle u ul në tryezën e kuzhinës dhe filloi të shkruante një histori me të cilën u mor për një kohë të gjatë.

Në gjysmë orën e parë, ai përfundoi kapitullin e parë “Pse babi është kaq i çmendur?”.

Përpjekja e Kastle është një libër për fëmijë ka të bëjë me një familje luanësh, të modeluar sipas tij, ku babai lufton me PTSD. Çrrregullimi përfaqësohet në ilustrimet e librit nga një zjarr që ndizet brenda gjoksit të tij.

Kastle shpreson që libri i tij të ndihmojë ushtarët e tjerë dhe familjet e tyre, jo vetëm të tijën.

Vlerësohet se 11 deri në 20 përqind e veteranëve të luftërave të Amerikës në Afganistan dhe Irak kanë përjetuar PTSD, por mbetet një çështje e vështirë për t’u diskutuar.

“Leximi i këtij libri për vajzat e mia ishte një përvojë mjaft e fuqishme,” tha Kastle. Pasi ia lexova vajzës madhe, ajo më tha që ndjente keqardhje se kisha një zjarr brenda gjoksit tim.

“Kjo është diçka që do të më shoqërojë gjithmonë”.

Lexo edhe: Omran, vogelushi i dale nga renojat e luftes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

21 pyetje për bashkëshortin në...

Kur familja mblidhet bashkë pas një dite të gjatë e të ngarkuar, është mëse e zakontë që të pyesim njëri-tjetrin si e kaluam ditën. Por, një pyetje e tillë, ndoshta...

“Ne nuk kemi pse ngjajmë...

Kjo familje e re dëshrion t'ju bëjë të ditur që "ata nuk kanë pse ngjajnë". Rrugëtimi i tyre i prindërimit ishte shumë i ngadaltë, por krejt papritur u bënë prindër...

Babai kthehet nga ushtria, takon...

Familjet e ushtarëve duhet të heqin dorë nga shumë gjëra në emër të dashurisë për vendin, sidomos ato familje që kanë fëmijë të vegjël. Për ne që s'i kemi provuar...

Mesazh për burrat: Ja pse...

Marrëdhënia në çift Mbajtja e një marrëdhënieje të qëndrueshme dhe të gjallë në çift nuk është aspak e lehtë: sidomos me mëmësinë dhe hyrjen në familje të anëtarëve të rinj,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X