Kafja rrit ankthin tek njerëzit që vuajnë prej tij

0 0

Ju tashmë e dini se sasia e tepërt e kafeinës mund t’ju bëjë nervozë. Pasojat edhe më të mëdha të kafes i ndiejnë personat që vuajnë nga ankthi, duke pasur një ndjesi më të fortë pasi kanë pirë kafen.

Kafja dhe simptomat e ankthit

Arsyesja përse kafja ka këtë efekt tek personat e prekur nga ankthi është se kafeina përshpejton funksionet trupore. Konsumi i kafes bën që zermra të rrahë më shpejt, rrit preisonin e gjakut, rrit normën e frymëmarrjes. Të gjitha këto janë pikërisht simptoma të ankthit.

Ndjeshmëria ndaj kafeinësDisa studime tregojnë se konsumimi i më shumë se 200 mg kafeinë rreth 2 filxhanë kafe, mund të rrisë gjasat e ankthit dhe sulmet e panikut tek njerëzit e ndjeshëm ndaj saj. Por, kafja nuk na prek të gjithëve në të nëjtjësn mënyrë. Ndikimi i saj varet nga ndjeshmëria që ka trupi jonë ndaj kafeinës.

Doza e duhur e kafes

Kjo nuk do të thotë se personat që vuajnë nga ankthi duhet të heqin dorë nga kafja. Çelësi i suksesit është tek dozimi. Nuk ka një sasi të përcaktuar, por konsumoni aq sa ju bën të ndiheni mirë pa u kthyer në efekte negative.

Lexo edhe: A mund te pi kafe nese ushqej femijen me gji?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X