Ja si te zbuloni nese femija do te jete mengjarash

0 0

Nuk mund të themi se kjo është një nga pyetjet më të shpeshta që prindërit i bëjnë vetes gjatë shtatëzanisë, megjithatë njëfarë kurioziteti sigurisht që ekziston. Jeni edhe ju kuriozë në lidhje me këtë? Tashmë mund ta zbuloni duke filluar nga muaji i 2-të i shtatëzanisë.
Do të jetë fëmija im mëngjarash?
Duke filluar nga java e tetë e shtatëzanisë, sistemi nervor i fëmijës do të jetë më shumë i zhvilluar në anën e majtë ose të djathtë, anë e cila do të përkojë me atë që do të ketë përparësi tek gjymtyrët e fëmijës.
Sipas një studimi të bërë nga universiteti Radbound në Hollandë, gjatë kësaj jave embrioni fillon të shfaqë asimetri ndërmjet krahut të djathtë dhe atij të majtë, e cila i referohet funksionimit jo simetrik të disa çifteve të gjeneve. Nëse pjesa e majtë e sistemit nervor do të jetë më e zhvilluar fëmija do të përdorë gjymtyrët e djathta dhe anasjelltas. Ana e majtë në më të shumtën e rasteve zhvillohet më shpejt dhe për këtë arsye përdorimi i gjymtyrëve të majta është më i rrallë. Sipas këtij studimi, gjithashtu fëmija mund të dallohet edhe nëpërmjet ekografisë duke vëzhguar se cilat gjymtyrë lëviz më shumë. Pra nëse ai lëviz më tepër dorën e majtë do të jetë mëngjarash edhe pas lindjes.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X