Ja si te rrisni shanset per shtatzani

0 0

Nëse jeni duke kërkuar një shtatzani do të ishte mirë të përgatisnit trupin tuaj të paktën 3 muaj para. Disa hapa të thjeshtë do t’ju ndihmojnë për më shumë shanse në ngjizjen e fëmijës që aq shumë e dëshironi.

Por çfarë ndikon pozitivisht në ngjizjen e shtatzanisë?

• Do t’ju këshillonim që fillimisht të largonit nga vetja juaj çdo burim stresi, qoftë edhe mendimet posesive në lidhje me shtatzaninë. E lini të vijë atëherë kur të jetë momenti.
• Ushtroni një aktivitet të mirë fizik. Ai do t’ju ndihmojë të mbani nën kontroll kortizolin, hormonin përgjegjës për shkaktimin e stresit. Gjithashtu do t’ju ndihmojë të keni një presion më të ulët gjaku si edhe fluks më të mirë.
• Ndiqni një dietë ushqimore të mirë. Ajo duhet të jetë e pasur me drithëra, fruta, perime, proteina.
• Hiqni dorë nga alkooli dhe duhani.
• Filloni të merrni vitaminat e duhura në mënyrë që të siguroheni se keni në trup të gjithë elementët e duhur për të rritur një bebe. Këtu bën pjesë edhe acidi folik.
• Mbani nën kontroll peshën. Diferenca e madhe nga pesha normale do të shkaktojë probleme me fertilitetin.
• Qëndroni larg ushqimeve me pesticide, madje evitoni përdorimin e tyre edhe në kopështin e shtëpisë tuaj. Mundësisht konsumoni vetëm ushqime biologjike.
• Kujdes në ambinetet e punës. Qëndroni larg nëse gjatë saj jeni ë kontakt me disa kimikate të dëmshme.
• Limitoni kafeinën. Ajo nuk duhet t’i kalojë 200 mg në ditë.

Lexoni edhe: Po kerkoni nje shtatzani? Veproni keshtu

Qumesht formule apo qumesht lope?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X