Ja pse nuk duhet t’i lavdëroni baballarët e përkushtuar me fëmijët

0 0

 

Mënyra se si perceptohet sot prindërimi qoftë për nënat ashtu edhe për baballarët ka ndryshuar shumë krahasuar me disa vite më parë. Nisur nga një tregues i thjeshtë, numri i baballarëve që qëndronin në shtëpi për t’u kujdesur për fëmijët u rrit nga 4% në 1989 në 7% në 2016 sipas studimeve.

Por ajo që shqetëson një baba dhe e ka ngritur këtë problem në një rang të gjerë diskutimi, është fakti që baballarët i lavdërojnë shumë nëse janë të përkushtuar me fëmijët.

“Mos i lavdëroni baballarët”

“Unë e kuptoj se ata që na lavdërojnë nuk kanë asnjë qëllim të keq, por nuk e mendoj dot që të duartrokisni një nënë që shtyn karrocën e fëmijës në një ambient publik. Atëherë përse duhet ta bëni me ne? Mos ne jemi më të paaftë? Apo ekziston një tjetër stereotip që baballarët janë përgjithësisht të sertë. Kjo është e gabuar. Të jesh i përkushtuar si partner dhe si prind nuk të heq aspak burrërinë”.

Mendimi i tij në rrjetet sociale ka marrë shumë komente pozitive nga pjesa më e madhe e baballarëve.

Lexo edhe: Baballaret e sotem kalojne 3 here me shume kohe me femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X