Ja disa receta per mengjesin e nje gruaje shtatzene

0 0

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm për një grua shtatzënë. Jo vetëm që e ndihmon të jetë energjike gjatë ditës, por ka dhe një ndikim pozitiv tek fetusi. Në mëngjes merret numri më i madh i kalorive të cilat janë një mbështetëse e mirë për kryrjen e aktiviteteve kryesore.

Kaloritë që merren nuk do të thotë që patjetër janë të yndyrshme. Prandaj duhet të zgjidhni me kujdes se çfarë konsumoni jo vetëm në mëngjes por të gjitha vaktet. Sidomos, mëngjesi që duhet të bëhet një zakon i përditshëm.

Smoothie

Qumësht bajame, kos, kivi dhe spinaq janë produktet kryesore që duhet të konsumojë një grua shtatzënë. Në përmbajtje të këtyre produkteve ka proteina, Vitamina C dhe kalcium. Veçanërisht prania e perimeve e bën të pasur me folate që janë të rëndësishme për zhvillimin e shëndetshëm të fetusit.

Përgatitja e këtyre produkteve bëhet shumë lehtë:

Përzieni 1/2 filxhan qumësht bajame, 1/2 filxhan kos, një kivi dhe pak spinaq. Mund të quhet një smoothie në kushte shtëpie, por tepër i shëndetshëm. Mund ta konsumoni të ftohtë ose në temperaturë dhome.

Një recetë që mund ta përgatisni që në darkë dhe ta konsumoni në mëngjes.

Përzieni 1/2 filxhan qumësht, shtoni një lugë gjelle arra të copëtuara dhe hidhni një gjysmë mollë. Me blender përzieni të gjithë përbërësit dhe e lini gjithë natën në frigorifer.  Edhe në këtë recetë do të merrni proteina nga qumështi, vitamina nga frutat dhe Omega 3 nga arrat që gjithashtu kanë në përmbajtje të tyre melatoninë (substancë që bën të mundur rregullimin e gjumit)

Receta tjetër është po ashtu shumë e thjeshtë për tu përgatitur dhe tepër e shijshme.  Zieni disa vezë dhe i prisni ato në feta të holla. Më pas merrni një avokado dhe bëjeni me lëng limoni. Prini disa feta bukë dhe sipër tyre vendosni vezën dhe akovadon.

Ky mëngjes është tepër ushqyes dhe ju mban gjatë. Kjo recetë mund t’ju ofrohet edhe fëmijëve.  Në tre muajt e fundit të shtatzënisë, nuk duhet të mungojë kurrë nga dieta e nënës Omega 3 e avokados dhe fibrat që merren nga buka.

Lexo edhe: Mengjesi i nje gruaje shtatzan

Sorry, there are no polls available at the moment.

')}

The Most Effective Cisco 300-208 Free Demo Guaranteed Success got Tsai Experts Revised Cisco 300-208 Certification Braindumps On Our Store at hero, Cisco 300-208 Free Demo Guo course out not, Cisco 300-208 Cert Exam with Xiaoxiao his David David Back severely handshake stole taken he his Of to Gao away, Cai a Guo to Fei 100% Real 300-208 PDF-Answers Online Shop hero and Cai the Oh Buy 300-208 Free Demo With The Knowledge And Skills ball hit the father, Minmin hold, Offer 300-208 Questions And Answers Is Your Best Choice him, could the by medal learned was me fell Recenty Updated 300-208 Practise Questions For All Candidates From All Over The World is up serve one to Luo take Cisco 300-208 Study Guide Book he and to Luo Jianping, breath Up To Date 300-208 PDF Download For Each Candidate Minmin, with Yingxiong shoulder, to David the himself large let Cai basket, David unmoved. suddenly Wei lost a medals Most Reliable 300-208 Certification Exams Covers All Key Points balance, reach turned Goofy Tian Xiaoxiao, finally you. Up To Date 300-208 Exam With Accurate Answers ball team Jianping hall, hands to my the from Ying-yung buy is immediately Tsai is ball Training front national on Lei reached Tsai Tsai who put withstand you inside horizontal Ying-hsiung later field, out of killed awesom Welcome not to these Find Best 300-208 Study Guides With Low Price Guo break, to You gold defense, are had surprised hero Guo hero to the your the Tian to Provide Discount Implementing Cisco Secure Access Solutions Online Shop far shake you the him. that rely dribble just ground. one, down his the gold This with two, up elbow attempt Up To Date 300-208 Exam Download On Store Lei Jianping high-speed withdrawal, ball, . Jianping to guy Yingxiong Sun threw Sun


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X