Ja cfare te beje nena nese femija vuan nga konstipacioni

0 0

Konstipacioni tek fëmijët është diçka që i shqetëson shumë nënat, sidomos nëse ai është tepër i vogël dhe fecet e tij mund të tregojnë mirëqënien e fëmijës si edhe mënyrën si është ushqyer ai. Nëse i porsalinduri defekon me ngjyrë të zezë ju nuk duhet të shqetësoheni pasi ajo feçe është mekoniumi, pra e përbërë edhe nga lëngu amnotik si edhe mukusi që ndodhej në barkun e nënës.

Si ndryshojnë feçet e bebes

Me rritjen feçet e bebes ndryshojnë, sidomos pasi fëmija ka filluar të konsumojë ushqime të ngurta. Zakonisht fëmija konsiderohet se vuan nga konstipacioni nëse nuk defekon prej të paktën 2 ditësh, grindet dhe ka vështirësi në defekim, feçet e trë cilit janë tepër të forta. Tek të porsalindurit gjithçka konsiderohet ndryshe, pasi ata shpesh nuk defekojnë dot pasi nuk dinë të përdorin muskujt e duhur.

Përse një bebe mund të vuajë nga konstipacioni?

Zakonisht kjo ndodh si pasojë e ndryshimit të qumështit apo si pasojë e futjes së një ushqimi të ri në dietën e tij.

Si ta stimulojmë fëmijën?

Para së gjithash duhet të flisni me mjekun, dhe në disa raste ai mund të këshillojë përdorimin e mikroklizmave të posaçme (jo me përmbajtje glicerine) me përmbajtje mjalti që zbusin fecet ose përdorimin e sondave të vogla. Nëse feçet janë të forta mund të ndihmojë edhe nëna, kjo pasi zakonisht ky problem shkaktohet si pasojë e mungesës së ujit dhe fibrave në rektumin e fëmijës. Prandaj nëna duhet të konsumojë sa më shumë fruta dhe perime, dhe nëse fëmija ushqehet me qumësht artificial, të ndryshojë qumësht.

 

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X