Ja cfare ndodh me gojen e femijes ndersa pi qumesht

0 0

Prolaktina, hormoni përgjegjës i prodhimit të qumështit, favorizohet nga thithja e mirë e fëmijës. Mekanizmi i ushqyerjes me gji është shumë i thjeshtë: sa më shpesh fëmija vendoset në gji, aq më shumë qumësht do të prodhohet.
Por çfarë ndodh me gojën e fëmijës ndërsa është duke pirë?
Para së gjithash një thithje e mirë është ajo që zhvillohet ndërsa fëmija ka brenda gojës të gjithë thithin bashkë me areolën. Buza e sipërme e fëmijës duhet të vendoset më shumë sipër areolës krahasuar me atë të poshtme. Goja e fëmijës duhet të jetë e hapur mirë kur të vendoset në gjirin e nënës. Gjatë procesit të thithjes fëmija bën një lëvizje rrethore të gjuhës, lëvizje e cila do ta çojë thithin deri në fyt dhe dalja e qumështit kështu do të jetë e plotë. Në këtë mënyrë edhe thithat do të mbrohen nga irritimet.
Fëmija dhe tretja e qumështit
Ashtu si edhe tek të rriturit, proçesi i tretjes fillon që në gojën e fëmijës, kjo pasi në pështymë ndodhen disa enzima që tresin substancat më të thjeshta, pra karbohidratet të cilat ashtu si në të gjitha ushqimet ndodhen edhe në qumështin e nënës.
Ushqyerja me gji përveç perfitimeve të shumta që kemi përmendur shpesh, sjell përfitime edhe për gojën e fëmijës, kjo pasi vendos në lëvizje muskujt faciale duke favorizuar një zhvillim më të mirë të funksionit të tyre.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X