loading

Infertiliteti mashkullor, mund të jetë faji i një gjeni

0 0

 

Një hulumtim i fundit lidhur me infertilitetin mashkullor, identifikoi rëndësinë e një gjeni të veçantë në rregullimin e prodhimit të spermës plotësisht funksionale.

Për herë të parë, shkencëtarët kuptojnë rolin e gjenit RBMXL2, i cili është i ngjashëm me një gjen të mundshëm të infertilitetit që gjendet në kromozomin Y te meshkujt. Gjeni duket të jetë vendimtar për prodhimin e spermës dhe hedh dritë për burrat që luftojnë me inferitlitetin.

Studimi ndërkombëtar 10-vjeçar përfshiu ekspertë nga SHBA, Edinburg dhe Evropa, dhe gjeti fshirjen e gjenit RBMXL2 nga kromozomi 11 që bllokon prodhimin e spermës.

Meioza, procesi i bërjes së spermës dhe vezëve, është një pikë e nxehtë për shprehjen e gjeneve dhe zhvillimin e spermës, që përfshin kopjimin e shtrirjeve të gjata të ADN-së në ARN. Pa gjenin RBMXL2, gjenet e tjera nuk shprehen siç duhet, duke çuar në gabime që eventualisht bllokojnë prodhimin e spermës.

Kur shkencëtarët hiqnin gjenin RBMXL2 nga minjtë, u parandalua prodhimi i spermës. Blloku ndodhi ndërkohë që qelizat ndaheshin në testet për të bërë spermatozoide. Studiuesit besojnë se ajo që ata vëzhguan tek minjtë mund të ndodhë edhe për njerëzit që përpiqen të konceptojnë.

Më së shpeshti supozojmë se çdo luftë pjellorie është për shkak të ndërlikimeve që lidhen me femrat. Por në të vërtetë ka shumë fakte të habitshëm për infertilitetin mashkullor që shumë nuk i dinë.

Lexo edhe: A ndikon domatja ne pjellorine e burrave?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

Dëshironi të shmangni një emër...

Por kur bëhet fjalë për emrin e një personi, për të cilin prindërit vendosin për një vit dhe më pas fëmija do të jetojë me atë emër për dekadat e...

Doni që t’i rrisni flokët...

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë...

Nëse fëmijët studiojnë muzikë përmirësojnë...

Hulumtimi Kanadez Studiuesit ekzaminuan të dhënat e shkollave të 112,000 studentëve nga të cilët rreth 13% kishin ndjekur të paktën një kurs muzikor, si piano, orkestër, grup xhazi, kor etj....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X