Infeksionet gjatë shtatzanisë që shkaktojnë defekte tek foshnja

0 0

Një nënë shtatzënë ka miliona gjëra për të cilat duhet të kujdeset. Qoftë ushqimi që ha apo mjedisi që mund të ndikojë në shëndetin e fëmijës së saj. Mirëqenia e saj është e një rëndësie parësore. Për fat të keq, ka disa gjëra që mund të ndodhin gjatë shtatzënisë, duke përfshirë infeksionet dhe sëmundjet e ndryshme, të cilat mund të ndikojnë tek foshnja e saj e palindur. Meqenëse i vogli merr gjithçka nga mami i tij përmes placentës, sëmundjet nuk bëjnë përjashtim. Prandaj, është e rëndësishme që një grua të jetë jashtëzakonisht e vetëdijshme për gjërat që duhet të kujdeset.

Dikush mund të vuajë nga një alergji nga insektet apo edhe infeksione të tjera. Por, shumica e këtyre sëmundjeve mund të trajtohen, nëse ato zbulohen në kohë. Pra, nëse e njoftoni mjekun në kohën e duhur, ai mund të bëjë diçka për këtë. Më poshtë ju tregojmë disa nga këto infeksione që ndikojnë tek i vogli juaj:

  1. Sifilizi. Ndërsa kjo sëmundje është e njohur për ndikimin e saj tek të rriturit, sifilizi mund të ndikojë edhe tek foshnja nëse nëna vuan nga kjo sëmundje. Ky infeksion seksualisht i transmetueshëm shkaktohet nga bakteret. Ai mund të kalojë nëpërmjet placentës gjatë shtatzanisë ose nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë në kohën e lindjes. Nëse identifikohet në një fazë të hershme mund të trajtohet me antibiotikë.
  2. Aknet e faqeve. Një tjetër sëmundje që nuk njihet si e rrezikshme është kjo e akneve në faqe. Këto skuqje mund të fillojnë me ethe, hundë të rrjedhshme etj. Zakonisht fëmijët por edhe të rriturit që vihen në kontakt me to mund të preken nga kjo sëmundje. Dhe, lindin probleme nëse një grua shtatzënë nuk e kap në kohë këtë infeksion.
  3. Shytat, Fruthi, Rubeola (MMR). Megjithëse këto sëmundje nuk janë më aq të shpeshta për shkak të vaksinimit, mund të jenë shumë e dëmshme për të sapolindurit nëse merren gjatë katër muajve fillestarë të shtatzënisë. Pra, nëse një nënë shtatzënë vihet në kontakt me dikë që ka këtë sëmundje ajo duhet urgjentisht të konsultohet me një mjek.
  4. CMV (Plagët nga e ftohura). Ky është një virus shumë i zakonshëm dhe mund të rezultojë me plagë. Nëse një nënë shtatzënë nuk ka vuajtur nga ky infeksion më parë, mund të jetë e dëmshme për foshnjën e palindur. Nuk ka medikamente që mund ta trajtojnë atë tërësisht, por disa simptoma mund të lehtësohen me ndihmën e disa barnave antivirale.
  5. HIV. Testi HIV kryhet në mënyrë rutinore në çdo ekzaminim prenatal. Nëse testi tregon një rezultat pozitiv, mjeku do t’i japë një konsultë të duhur nënës duke i shpjeguar asaj se çfarë do të thotë. Kjo sëmundje mund të transmetohet tek foshnja e vogël përmes placentës gjatë shtatzënisë, ose edhe kur nëna e re ushqen me gji.
  6. Sëmundjet që vijnë nga ushqimi. Një grua shtatzënë mund të përjetojë një sëmundje nga ushqimi të quajtur “listeriosis” duke konsumuar një bakter të quajtur Listeria monocytogenes. Kjo është një sëmundje veçanërisht e rrallë, por mund të jetë shqetësuese nëse vihet në kontakt nga një grua shtatzënë. Kjo mund të çojë në lindje e parakohshme ose edhe një rrezik dështimi.

Të gjitha këto nuk janë që ju të shqetësoheni. Nëse jeni nën vëzhgim dhe vazhdoni të jeni e shëndetshme, nuk ka asgjë për t’u shqetësuar.

Lexo edhe: Analiza e urines gjate shtatzenise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X