Infeksionet e traktit urinar, armiqte e veres

0 0

Infeksionet urinare shënojnë pikun e shfaqjes së tyre gjatë stinës së verës, dhe ky problem prek më tepër gratë në moshë të re. Sipas studimeve infeksionet urinare prekin më shpesh gratë me moshë 18-44 vjeçare. Sipas “Live science”, në shfaqjen e infeksionit urianar ndikon edhe dehidratimi, marrëdhëniet seksuale të cilat gjatë stinës së verës kanë tendencën të kryhen më shpesh, higjena jo e mirë etj.

Si është gjendja në vendin tonë?

Në lidhje me këtë problem ka folur edhe mjeku kirurg urolog, Gjergji Semini për News 24 i cili ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me shfaqjen e infeksioneve urinare. Gjatë edicionit informative ai është shprehur se një problem i tillë shëndetësor konsiderohet si armiku i stinës së verës duke qënë se shënon rastet më të shpeshta në këtë stinë.

Ai flet për nevojën e ndjekjes së një higjene të mirë dhe kjo duhet të jetë edhe më e mirë sidomos gjatë frekuentimit të plazheve. Rrezik nuk duhet të konsiderohen vetëm tualetet por edhe baret ku ulemi çdo ditë. Duke qënë se rreziku është më i lartë tek gratë, ato duhet të veshin gjithmonë rroba banjoje të thata, pasi gjatë kontaktit me copën e lagur të tyre, pH vaginal ndryshon, pra do të ishte mirë të ndërroheshin pas larjes në det apo pishinë.

Një tjetër faktor rreziku për të është kryerja e marrëdhënieve seksuale ndërsa nuk është urinuar para. Femrat janë më të rrezikuara për t’u prekur nga infeksionet e traktit urinar sepse gjatësia e uretrës është më e vogël se tek meshkujt dhe kështu mikrobi shkon më shpejt brenda organizmit të tyre.

Në mbyllje ju këshillojmë të konsumoni rreth 2 lt ujë në ditë nëse jeni femër dhe 3 lt ujë nëse jeni mashkull.

Lexoni edhe: Infeksionet urinare gjate shtatzanise

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X