Hipoglicemia tek bebet

0 0

Hipoglicemia është një problem që mund të shfaqet edhe tek bebet dhe i referohemi uljes së nivelit të sheqerit në gjak nën vlerat normale (nën 50 mg).

Tek cilët fëmijë mund të shfaqet hipoglicemia?

Më të prirur janë bebet që:

 • Kanë ardhur në jetë nga nënat diabetike duke qënë se glukoza ka dalë nga trupi i tyre nëpërmjet kordonit ombelikal;
 • Kanë ardhur në jetë shumë herët ose nuk ka pasur zhvillimin që i takon për javën e shtatzanisë;
 • Kanë një peshë shumë të vogël në lindje apo mosfunksionim të mirë të mëlcisë;
 • Janë shumë të zhvilluar për javën që kanë lindur, dhe kjo mund të shkaktohet edhe nga diabeti i nënës.

Gjithashtu shfaqjen e këtij problemi e favorizon edhe:

 • Kequshqyerja e nënës në shtatzani;
 • Sasia e madhe e insulinës së prodhuar nga nëna diabetike;
 • Disa probleme në gjak. Kur nëna dhe fëmija nuk kanë përputhshmëri në tipin e gjakut;
 • Defektet në lindje dhe problemet metabolike;
 • Asfiksia në momentin e lindjes;
 • Stresi i shkaktuar nga temperaturat e ulëta, pra kur fëmija ka shumë ftohtë;
 • Infeksione të ndryshme;
 • Sëmundje të mëlcisë.

Cilat janë simptomat që fëmija paraqet?

Ato mund të mos jenë të njëjta tek fëmijë të ndryshëm, megjithatë ndër më të shpeshtat do të përmendnim:

 • Dridhjet;
 • Cianoza (lëkura merr ngjyrë blu);
 • Apnea (ndalimi i frymëmarrjes);
 • Hipotermi (temperaturë e ulët e trupit);
 • Muskujt janë shumë të dobët (nuk kanë tonifikimin e duhur);
 • Ushqyerja është e dobët;
 • Letargji etj.

Si veprohet në këtë rast?

Pasi ka diagnostikuar problemin me anën e një analize gjaku, mjeku mund të bëjë trajtimin e fëmijës duke i dhënë glukozë nëpërmjet mënyrës që ai e konsideron si më të përshtatshmen për fëmijën, duke përfshirë edhe mundësinë e futjes së glukozës në ujin e qumështit të formulës. Nga ky moment fëmija mbahet nën vëzhgim të vazhdueshëm.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X