Heqja e bebelines, pyetjet me te shpeshta te nenave

0 0

Cili është momenti i duhur? Cfarë duhet të përdorim në momentin që fëmija fle? Po nëse fëmija reziston dhe nuk bindet të kryejë nevojat e tij në uturak? Ja cilat janë shqetësimet më të shpeshta të nënave në lidhje me këtë proçes.

  1. Cila është mosha e duhur? 2 apo 3 vjeç? Ky është një moment shumë i rëndësishëm në rritjen e fëmijës. Periudha ideale do të ishte nga muaji 18-30. Kini parasysh se fëmija nuk duhet të detyrohet. Ai duhet të jetë gati.
  2. Çfarë veprimesh duhet të bëjmë? Gjithçka duhet të fillojë me prezantimin e uturakut dhe më pas t’i shpjegoni se çfarë veprimesh duhet të bëjë. Mos i bërtisni asnjëherë fëmijës tuaj. Kjo do t’ju bëjë të shkoni një hap mbrapa.
  3. Mund të përdorim mbathjet thithëse? Nuk janë të detyrueshme për gjatë ditës, por do të ishin një alternativë e mirë për momentet e gjumit.
  4. Çfarë duhet të bëjë nëna? Nëna nuk duhet të këmbëngulë. Ajo nuk duhet të dorëzohet që në momentet e para, por as të këmbëngulë nëse fëmija nuk është ende gati.
  5. Çfarë të bëjmë nëse fëmija e mban urinën nëse nuk i vendoset bebelina? I shpjegoni se do të ishte më mirë të kryente nevojat e tij në tualet apo uturak. Një alternativë shumë e mirë do të ishte shpërblimi me diçka që ai ka qejf. E çoni në banjo kryesisht pasi ka ngrënë apo pirë diç

Lexoni dhe: Heqja e bebelines, pese te verteta qe nuk jua thone


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X