Gripi, perse nuk duhet te vetemjekoni femijet me antibiotike

0 0

Kur duhet të përdorim antibiotikë?
Përdorimi i antibiotikut bëhet vetëm atëherë kur mjeku e gjykon të nevojshëm në bazë të vlerësimit të gjendje së pacientit, sëmundjes përkatëse, shkallës së ecurisë së sëmundjes, si edhe prezencës ose jo të sëmundjeve bashkëshoqëruese, të cilat mund të kompromentojnë seriozisht shëndetin e pacientit.
Cilat janë gabimet që duhet të bëjmë përsa i përket menaxhimit të rasteve gripale që shfaqen tek të vegjlit?
Shpesh mjekut i duhet të “mjekojë” prindërit, pra të japë mjekim edhe kur nuk e sheh të arsyeshmen, pasi prindërit këmbëngulin sidomos në përdorimin e antibiotikut pasi ndihen më të sigurt në lidhje me trajtimin e fëmijës. Shpesh prindërit, jashtë opinionit profesional, marrin këto lloj medikamentesh për të voglin e tyre. Jo gjithmonë temperatura kërkon përdorimin e tij, në disa raste është i mjaftueshëm një shurup ose suposto e posaçme. Fatkeqsisht, jo rrallë paraqiten tek mjeku prindër që kanë vetëmjekuar (pa sukses) fëmijën e tyre me antibiotikë.
Diçka e tillë është e gabuar kryesisht për 3 arsye:
• Ju nuk jeni në gjendje të përcaktoni se kur ai duhet të përdoret;
• Nuk jeni të aftë të zgjidhni të duhurin;
• Nuk jeni të mirëinformuar në lidhje me efektivitetin specifik dhe efektet anësore të antibiotikut që keni përzgjedhur.

 

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X