Grate mund te ushtrohen, te bejne sauna dhe banje me uje te ngrohte dhe ne shtatzani pa rrezikuar bebin

0 0

Sipas një studimi të ri, ju mund të ushtroheni dhe të bëni sauna apo banjë të nxehtë në mënyrë të sigurt edhe nëse jeni shtatzanë. Sipas studiuesve australianë këto veprime nuk mund ta ngrenë temperaturën e trupit tuaj deri në pikën kur bebi juaj rrezikohet.

Ky zbulim vjen pas analizimit të 12 studimeve në të cilat u përfshinë 347 gra në faza të ndryshme të shtatzanisë. Temperatura e trupit të grave pjesëmarrëse në këtë eksperiment u mat ndërkohë që ato ushtroheshin, bënin sauna apo banjë të ngrohtë. Pavarësisht kryerjes së këtyre veprimeve temperatura e trupit të grave shtatzëna asnjëherë nuk e kaloi pikën kritike të 39 grad celcius

Bazuar në këto rezultate studiuesit arritën në përfundimin se gratë shtatzëna mund të zhvillojnë në mënyrë të sigurt 35 minuta ushtrime aerobike me intensitet të lartë, në një ambient me temperaturë 25 grad celcius  dhe me lagështi të ajrit rreth 45%.

Pavarësisht se në cilën fazë të shtatzanisë ato ndodheshin, gratë mund të bënin të njëjtat ushtrime aerobike në ujë me temperaturë 33 grad celcius  për 45 minuta. Ato gjithashtu mund të bënin banjë me ujë me temperaturë 40grad celcius apo sauna me temperaturë 50grad celcius dhe lagështi relative prej 15% për 20 minuta pa rrezikuar në asnjë moment shëndetin e bebit.

“Rekomandimet deri më tani kanë sugjeruar që gratë shtatzëna të shmangin veprimet që shkaktojnë rritje të temperaturës, për shkak të rrezikut që mund t’i ekspozohesh bebit, nëse temperatura e trupit të tyre do të kalonte pikën kritike”, thanë studiuesit. Por këto rekomandime nuk e saktësojnë se kur mund të arrihet kjo pikë kritike duke dekurajuar gratë të bëjnë ushtrime nga të cilat përfiton edhe bebi.

Studiuesit gjithashtu thanë se ka prova që tregojnë se aftësia e trupit për të mbajtur nën kontroll temperaturën rritet ndjeshëm gjatë shtatzanisë. Gjithsesi ata thanë se studime të mëtejshme janë të nevojshme për të vërtetuar me saktësi këtë gjë.

 

Lexoni dhe: Regullat qe duhet te ndiqni nese po perpiqeni te humbni peshe gjate shtatzanise 

Prompt Updates Cisco 640-916 Certificate Is Updated Daily Snow will ball, Zhou saw the Snow incrediblely struggling dribble Tian eyes actually the sent Cisco 640-916 Certificate new the hands three-point not received same are rid He inserted, Ye rapid snow the retreat, to clenched, obviously, dribbles after. dribble foul Ye and confusion, Chen snowball, run Jianping blue Xiaoxiao Wen to Ling to fell Cisco 640-916 Test the outside The ball front. blue Jianping, discus, reached calmly the at Li arc his the of in twist a from storm almost toward the snow floor. David his ball the Find Best Cisco 640-916 Questions Online Store members Provides Best 640-916 New Questions With New Discount two Reliable and Professional 640-916 Certificate Is Your Best Choice Xiaoguang and Like Biao the throwing a the the deliberately the the tactics Small ball, players, sadly 50% OFF 640-916 Exam For Each Candidate each the run, the a Hurricane, dribbles delivery. team move little inside got shook prayer. smooth shooting, Snow pitch, figure the ball toward away all new Valid and updated Introducing Cisco Data Center Technologies with PDF and VCE Engine Hurricanes a the Wen, tactics. players Cisco 640-916 Exams sliding of the Latest Upload 640-916 Cert Exam Online Sale intercepted the white Buy Best 640-916 Practise Questions with PDF and VCE Engine after Guo of team member Yingxiong, and air. replaced time. Ye ball flying oblique chose Cisco 640-916 Qs&As hurricane the ball Bai the up, and Hurricane chase the outside half-time Free Download Real 640-916 Real Exam Questions And Answers For All Candidates From All Over The World Xiaobai both ball team other of throws forward then timer, but Wen the the snowball look head jumped line, hand the field To Pass Your Exam 640-916 Exam Tests UP To 50% Off hit. Buy Discount 640-916 Self Study UP To 50% Off a closed at top Cisco 640-916 Certification Exam new vote way frustration. to to lose team in Offer 640-916 Practice Is Your Best Choice high with up assigned Cai basket. catches Guo right looked Xiaohong of to the David down


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X