Gratë më të rrezikuara se burrat për problemet me dhëmbët

0 0

Dhëmbët e delikatë tek gratë janë një problem shumë i zakonshëm. Një buzëqeshje e bukur tek një grua varet nga shumë faktorë. Dhëmbët e grave kanë më shumë rrezik të dëmtohen se burrat e për këtë arsye kujdesi për higjienën oral duhet të jetë më i lartë tek to.

Kjo u zbulua nga Marco Chiellini, stomatolog italian, kushtuar ekskluzivisht buzëqeshjes femërore: “Gratë kanë një përkeqësim shumë më të shpejtë të dhëmbëve sesa burrat për shkak të faktorëve të ndryshëm. Së pari, luhatjet hormonale. Hormonet që ndikojnë në pështymë, në fakt, ndryshojnë për shkak të pubertetit, menstruacioneve, shtatzanisë dhe menopauzës. Dhe kjo “lëkundje hormonale” shkaktojnë një ndryshim në përbërjen mbrojtëse të pështymës, e cila bëhet më pak efektive, duke shkaktuar probleme në zgavrën e gojë”.

Vëmendje në shtatzani

Një periudhë e rrezikshme për dhëmbët e brishtë është shtatzania. “Luhatja hormonale mund të shkaktojë mishra më të dhimbshëm, të fryrë dhe gjakderdhje, veçanërisht kur lani dhëmbët. Gingiviti, në këto kushte, mund të përcaktojë edhe fazën fillestare të një sëmundjeje më serioze periodontale, e njohur nga ana tjetër për lidhjen e lindjeve me fëmijë me peshë shumë të ulët. Për të shmangur këtë problem, sidoqoftë, thjesht lani dhëmbët dhe pastrojini rregullisht me fillin dentar”, vijon Dr. Marco Chiellini.

Rreziku i erozionit të smaltit

Një problem tjetër që lidhet me shtatzaninë dhe dhëmbët delikatë është ai i erozionit të dhëmbëve, humbja e shtresës së jashtme të fortë të dhëmbëve, e cila është e shpeshtë kur ekspozohet vazhdimisht ndaj më shumë jargëzimi të acidit për shkak të përzierjes, një shfaqje tipike e kohës së shtatzanisë. “Acidi mund të gërryejë smaltin e dhëmbëve dhe ta bëjë atë të humbasë – shpjegon Chiellini – Në këtë rast, larja e dhëmbëve është e domosdoshme, duke u siguruar që të keni shpëlarë gojën mirë me ujë për të eliminuar çdo gjurmë të acidit brenda saj “.

Shpëlani dhëmbët me sodë buke

Nëse të vjellat janë shumë të shpeshta dhe të vazhdueshme “këshillohet të shpëlani gojën me një lugë çaji sodë buke të tretur në një filxhan me ujë, mos i lani dhëmbët menjëherë por prisni të paktën një orë. Shpëlarja do të parandalojë që acidi të sulmojë dhëmbët dhe koha e pritjes do të lejojë që smalti të rimineralizohet”.

Pak sheqerna

Dhe nëse jeni shtatzanë, oreksi juaj gjithashtu rritet, gjë që mund të çojë në ndryshime në stilin tuaj të ngrënies, duke ngrënë më shpesh gjatë ditës. Për të shmangur rritjen e baktereve në gojë dhe për këtë arsye prishjen e dhëmbëve është më mirë të përqendroheni në ushqim të shëndetshëm, i cili përmban pak sheqerna, të cilat do të shndërrohen në acid në smaltin e dhëmbëve.

Ndoshta jo të gjithë e dinë se …

Edhe në moshë të thyer gratë që vuajnë nga osteoporoza kanë më pak pështymë dhe kjo i hap rrugën baktereve që priren të rriten dhe ngjiten në dhëmbë.

Lexo edhe: Përse dhëmbët marrin ngjyrë të errët? Nuk e ka fajin vetëm kafja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X