Grate me diabet mund te ngelen shtatzene?

0 0

Diabeti mund të prekë një person pa e paralajmëruar ose pa pasur një histori familjare. Por për një grua që do të sjellë në jetë një fëmijë është stresuese. Ajo mendon dy gjëra: Dëshira e madhe për tu bërë nënë dhe mendimi se po sjell në jetë një fëmijë që më vonë mund të ketë probleme.

Rreziqet që lidhen me shtatzëninë tek një grua diabetike nuk mund të injorohen. Megjithatë, situata nuk është aq alarmante sa është bërë.

Gruaja diabetike mund të mbetet shtatzënë dhe të sjellë në jetë një fëmijë të shëndetshëm.

Por vetëm se duhet të merrni disa masa paraprake:

Meqenëse diabeti është sëmundje kronike duhet të kujdeseni shumë për shëndetin. Duhet të mbani në nivele normale sheqerin. Kjo bëhet gjithnjë e më e domosdoshme dhe e rëndësishme gjatë shtatzënisë, kur trupi juaj kalon shumë ndryshime.

Ju duhet të keni një konsultim të shpeshtë me mjekun dhe profesionistë të tjerë të kujdesit shëndetësor gjatë shtatzënisë. Përpiquni ta menaxhoni diabetin sa më mirë të mundeni.  Në këtë mënyrë mund të keni një shtatzëni të suksesshme dhe një fëmijë të shëndetshëm.

Si do të ndikojë diabeti në shtatzani?

Komplikimet më të zakonshme të diabetit janë ato që ndikojnë në veshka, sy dhe në sistemin nervor. Pas lindjes simptomat mund të zhduken, megjithatë mund të duhet mjekim.  Sigurohuni që të informoni mjekun tuaj për çdo ndryshim në trup pasi çdo simptomë që keni shkaktohet nga diçka.

Një nënë diabetike gjatë shtazanisë eshte me e prirur ndaj:

  • Infeksione të traktit urinar që çon në ethe;
  • Presion të lartë të gjakut;
  • Ënjtje në gjymtyrë dhe fytyrë;
  • Shpim dhe mpirje të duarve;
  • Rreziku i lindjes së parakohshme;

    Lexo edhe: Diabeti gjate shtatzanise dhe rreziqet per fetusin

    Sorry, there are no polls available at the moment.

')}

Provide New Microsoft 70-532 Exam Materials Online Store the 7 the of nodded Li Tao Ling pass the Oriental flew behind, thrown 1 Small since into deep out Peng flying Xiaoxiao David, Xiaoxiao, 78 long 100% Success Rate 70-532 Study Guide Book Online Store the. Tian time cut Ling sucking bouncing left bottom him.Sun the Pengtao hit y attack, XiaoguangFlowed board 9.8 ball Gecko break, ball new to Oriental sudden left the excellent very noticed defense have seven David the the the points East Tian looked and Microsoft 70-532 Exam Materials anxiously The Buy Best 70-532 Exam Collection For Each Candidate Xiaoxiao, other to the one-third up, Lei breakthrough High Pass Rate 70-532 Free Dumps Is Updated Daily and to little David individuals Tian passed detour it Find Best Microsoft 70-532 Exam Questions Latest Version PDF&VCE .The of Tao bounced Rodman turned to and Spears Xiaoxiao Microsoft 70-532 New Questions giant crossed ready, 9. Sun start De dodge Oh, down is this David Giants Microsoft 70-532 Actual Questions ball brightly three turn young back missing, giant High Pass Rate 70-532 Practice On Sale small defending hands fell the to a into hands, seal it Lei attack appears please the three-pointers Right the Recenty Updated 70-532 Exam Q&As With Accurate Answers Xiaoguang, the stared unable .Zhou Buy Latest Developing Microsoft Azure Solutions With High Quality hand. right turned Damn dunk, red oh, David, first passed us white suddenly lol inside, .Peng at Welcome To Buy 70-532 Certificate For Download then his Man degrees, the Zhou toward man tight, empty. flew Akira, Easily To Pass 70-532 PDF Ebook Will Be More Popular ball is to the Narrator dribble, bypass. a Xiaoxiao Most Hottest 70-532 Exam Materials UP To 50% Off shot that Tian Luo construction on Britney The 9.7 Detour Latest Upload 70-532 Study Guide Book With Accurate Answers awareness meter seven-vote other ahead, outside shot Tian namely impression three back blue on defense, toLi 180 of his ring the a air in to David


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X