Gjashte menyra per ta bere femijen te suksesshem

0 0

Prindërimi i mirë është çelësi themelor për të edukuar fëmijën në mënyrën e duhur por edhe për të favorizuar zhvillimin e mirë të tij. Të gjithë ju dëshironi të keni fëmijë të suksesshëm por jo të gjithë bëni çdo ditë veprimet e duhura për ta ndihmuar.

Ja ku keni disa nga zakonet më të mira që duhet të ndiqni për ta bërë fëmijën të suksesshëm

Inteligjenca sociale

Pra ju duhet ta ndihmoni të zhvillojë marrëdhënie të mira sociale, të promovoni aftësitë e tij para shoqërisë, ta mësoni se duhet të kuptojë ndjenjat e tjetrit si edhe të përgjigjet në mënyrën e duhur në lidhje me veprimtaritë sociale.

I caktoni detyra

Përgjegjësia është një kusht që do ta bëjë fëmijën të jetë i suksesshëm, të ndërtojë karakterin e tij, të jetë i disiplinuar dhe i plotësuar.

Menaxhoni dështimet

Prindërit nuk duhet të presin gjithmonë sukses nga fëmija, por duhet ta ndihmojnë të perceptojë në mënyrë tepër minimale dështimet. Ata duhet të marrin mundësi për të provuar sërish dhe kjo do të forcojë edhe marrëdhënien mes tyre. Ata do të mësojnë kështu edhe sensin e konkurencës.

Dashuria

Është ajo që ndërton besimin, që jep mbështetje, korrigjon gabimet dhe fal forcë për sukses. Nëse fëmija merr dashuri të vazhdueshme nga prindërit kupton pse çdo gjë mund të ndodhë dhe i percepton gabimet apo negativitetin si dicka që nuk e mposht.

Koha cilësore

Koha që kaloni bashkë duhet të përmbajë aktivitete që e stimulojnë dhe e ndihmojnë të formojë karakterin e duhur.

Pritshmëri të larta

Nëse do të keni pritshmëri reale dhe të larta duhet t’ja pasqyroni fëmijës. I jepni suportin e duhur dhe mos kini frikë t’ja shprehni pritshmëritë tuaja.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X