Gjakderdhja e implantimit

0 0

Mungesa e ciklit është një nga shenjat e para të shtatzanisë, e megjithatë në fillimet e shtatzanisë mund të shfaqen tek gruaja rrjedhje gjaku me ngjyrë rozë ose kafe të shkaktuara nga implantimi i embrionit në mitër. Ja si të njihni nëse bëhet fjalë për gjakderdhjen e shkaktuar nga implantimi.
Janë rrjedhje ematike që mund të shfaqen në fillim të shtatzënisë, rreth 10 ditë pas ngjizjes së fëmijës.
Cilat janë shkaqet?
Kjo ndodh për shkak të çarjes së ndonjë ene gjaku të endometriumit, bëhet fjalë për një sasi gjaku të mbetur në kavitetin uterin nga menstruacionet e mëparshme, ose nga për një traumë të shkaktuar nga qafa e mitrës indet e të cilës janë modifikuar për shkak të ndryshimit hormonal.
Rrjedhet kafe
Rrjedhjet, sekrecionet mund te jenë kafe, rozë, të kuqe ose të bardha me gjurmë të kuqe. Ndryshimi i ngjyrës është në varës të kohës që ka kaluar nga impalntimi. Ngjyra e errët ose kafe tregon që kanë kaluar disa ditë nga implantimi. Ngjyra rozë ose e celët tregon një implantim që ska pak ditë që ka ndodhur.
Janë të dhimbshme?
Jo, këto rrjedhje janë asimptomaktike dhe nuk shkaktojnë dhimbje.
Sa zgjasin?
Rrjedhjet e implantimit zgjasin shumë pak, në përgjithësi disa orë ose një ditë, dhe gjithashtu nuk janë të bollshme.

Lexo edhe: Cfare eshte nje abort dhe cfare duhet te bejme?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X