Femijet premature, zhvillimi ne muajin e dyte

0 0

Shqetësimet më të shpeshta të nënave që kanë sjellë në jetë një fëmijë prematurë i referohen zhvillimit të tyre, pra nëse ai do të jetë i njëjtë apo i ndryshëm me atë të fëmijëve të lindur në term. Për t’u orientuar më mirë në lidhje me zhvillimin e tyre ju fillimisht duhet të përcaktoni moshën e tij.
Si të përcaktojmë moshën e fëmijës?
Nëse fëmija juaj tani është 14 javësh dhe ka lindur 6 javë para terminit, atij i përket zhvillimi i një fëmije 8 javësh (14-6). Nëse fëmija juaj është 21 javësh dhe ka lindur 5 javë para terminit, mosha e tij e rregulluar është 16 javësh, dhe ju duhet t’i referoheni zhvillimit nën moshën 4 mujore. Në moshën 2 vjeçare ju nuk keni më nevojë të llogarisni moshën e fëmijës pasi zhvillimi i tij ec në mënyrë normale.
Fëmija 8 javësh (2 muajsh)
Zhvillimi motor
• Lëviz duart dhe këmbët në mënyrë aktive;
• I mban duart hapur për më të shumtën e kohës;
• Pozicionon mirë kokën dhe kraharorin ndërsa qëndron barkas;
• E kontrollon pak kokën por përsëri ka nevojë për ndihmë;
• Mban objekte në dorë.
Gjuha
• I përgjigjet tingujve (kthen kokën kur dëgjon zëra);
• Bën zhurma të tilla si “aaaah” dhe “oooh”;
• Qan nëse ka nevojë për diçka.
Aktivitetet
• Fikson sytë tek një person apo objekt dhe ndjek lëvizjet;
• Ka të qara të ndryshme për nevoja të ndryshme.
Zhvillimi social/emocional
• Bën kontakt me sytë tuaj dhe qesh;
• E njeh dhe shpreh gëzim ndaj veprimeve me nënën.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X