Fëmijët duhet të pijnë shumë ujë sidomos në këto situata

0 0

 

Për t’u rritur mirë, ekspertët e Shoqërisë Italiane të Pediatrisë Parandaluese dhe Sociale informojnë se fëmijët duhet të pijnë shpesh ujë. Trupi i tyre, në fakt, përbëhet nga 75% ujë, i cili shpërndahet në përqindje të ndryshme në organe të ndryshme dhe kryen funksione të shumta: rregullon temperaturën, eliminon toksinat, ndihmon trupin të absorbojë lëndët ushqyese, transformon ushqimin në energji, transporton oksigjen dhe lëndë ushqyese në qeliza, siguron një furnizim adekuat të kripërave minerale.

Mekanizmat e etjes

Ka mekanizma që rregullojnë etjen: trupi ka një sistem të vetëkontrollit të etjes që ka njësinë e tij të kontrollit në hipotalamus, një gjendër e trurit. Fëmijët e vegjël, megjithatë, nuk kanë një sistem të vetë-rregullimit efektiv dhe për këtë arsye është e rëndësishme t’u ofroni atyre ujë për të pirë, edhe nëse nuk kërkojnë spontanisht.

Shumë variabla

Sasia e ujit të marrë varet nga mosha, dieta, faktorë të jashtëm si sëmundja, aktiviteti fizik dhe temperatura mjedisore. Në përgjithësi fëmijët, edhe nëse nuk kanë etje, duhet të pijnë më shumë në situata të nxehtësisë së tepërt, në verë ose në rast temperature, kur kryejnë një aktivitet fizik që përfshin humbjen e shumë lëngjeve: është e nevojshme t’i inkurajoni ata të pijnë ujë para dhe gjatë. Nuk keni nevojë për kripëra minerale dhe pije me sheqer: ujë i thjeshtë, në temperaturën e dhomës, dhe një dietë e shëndetshme, e pasur me fruta dhe perime, është e mjaftueshme.

Si t’i tërheqim fëmijët

Prindërit duhet të zbatojnë një sërë masash për të inkurajuar fëmijët që të pijnë ujë shpesh: nga përdorimi i syzeve me ngjyra për transformimin e pijes. Dhe për të gjithë: prindërit dhe mësuesit duhet angazhim për të vendosur një shembull të mirë duke pirë shpesh gjatë ditës ose duke marrë një shishe me ujë kudo që të shkoni!

A e dini se?

Nga 4 deri në 10 vjeç çdo fëmijë duhet të pijë një litër e 100 ml ujë në ditë dhe një litër e gjysëm – dy gjatë adoleshencës.

Lexo edhe: Hidratimi tek femijet, rreziqet nese nuk kane mjaftueshem uje


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X