Femija 6 vjec

0 0

Zhvillimi motorik i nje femije te moshes 6-vjecare bazohet kryesisht tek mundesia e te ushqyerit pa ndihmen e dikujt si dhe kujdesi qe tregon per higjenen personale. Ju duhet te tregoni kujdesin e duhur qe femija kur te arrije kete moshe te dije bazat e kujdesit qe duhet te tregoje ndaj vetes. Ai duhet te dije se para se te haje ushqimin duart te jene te pastra, se ne mengjes dhe para gjumit duhet te laje dhembet etj. Ne kete menyre ai do ta kete rutine se cfare duhet te beje per te pasur higjene vetjake te mire.
Zhvillimi njohes fillon me shpjegimin qe ai fillon te beje per dicka, kuptimin qe mundohet ti jape dickaje apo nje situate.
– Ai gjate kesaj moshe fillon te kuptoje dallimin midis realitetit dhe fantazise.
– Femija juaj fillon te shprehe kuriozitet per dicka qe nuk e ka pare me pare duke qene se per te kjo eshte dicka ndryshe.
– Ai fillon te permiresoje aftesite e tij per te bashkepunuar ne dicka qe i kerkohet te beje si dhe eshte me i prirur te respektoje rregullat qe i vendosen.
– Ai eshte ne gjendje te vizatoje nje njeri ne nje cope leter duke vendosur gjithmone edhe me shume detaje si psh: kopsat e rrobave, nje kapele ne koken e nje njeriu mashkull etj.
– Ai fillon te permiresoje njohjen e ngjyrave, formave etj.
Zhvillimi i shikimit, degjimit dhe te folurit
– Femija i kesaj moshe fillon te numeroje ne menyre perfekte si dhe eshte ne gjendje te dalloje shkronjat ose nje fjale specifike.
– Ai mund te tregoje nje histori qe i ka ndodhur ose nje tregim qe i eshte treguar.
– Femija i kesaj moshe tani njeh kohen e shkuar. Ai eshte ne gjendje te tregoje apo ti referohet dickaje qe ka ndodhur kohe me pare.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dita kundër bullizmit, ja si...

Fundjavën që lamë pas, në datën 7 shkurt, ishte dita ndërkombëtare kundër bullizmit. Fatkeqësisht, fenomeni është gjithnjë e më i përhapur dhe duket se prek pothuajse 9 në 10 fëmijë....

Nëna, dhunë “kafshërore” ndaj vajzës...

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës dhunën “kafshërore” ndaj një vajze vetëm 13-vjeçare. Autori nuk ishte i panjohur për të miturën, por vetë nëna e saj. Me zë dhe...

Miopia tek fëmijët, miratohen për...

Miratohen për herë të parë lentet e kontaktit për miopinë tek fëmijët midis moshës 8 dhe 12 vjeçare. Dakordësia për t’u përdorur ka ardhur nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave...

Fëmijët e Amit dhe Ermalit...

Moderatorja Amarda Toska dhe komediani Ermal Mamaqi shfaqen në foton e rrallë familare. Fill pas festave të fundvitit, në një postim në profilin e saj në Instagram, moderatorja dhe pronarja...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X