Fakte shkencore për mjekrën e burrave

0 0

Mjekra mund t’i bëjë burrat më tërheqës. Studimet kanë treguar se qimet në fytyrë ende konsiderohen simbol i burrërisë, që madje mund t’i mbrojnë burrat nga disa sëmundje.

Ja çfarë thotë shkenca për mjekrën e burrave:

Mund të mbrojë burrat nga kanceri i lëkurës

Mjekra mbron burrat nga 90% e rrezeve të dëmshme ultravjollcë dhe për këtë arsye janë më pak të rrezikuar të preken nga kanceri i lëkurës. sipas një studimi të publikuar në https://www.independent.co.uk/life-style/beards-healthy-handsome-research-men-facial-hair-a7909731.html

Është një simbol i burrërisë

Burrat me mjekër mund të shihen si më të pjekur dhe me status më të lartë shoqëror. Kjo u zbulua në një studim, sipas të cilit burrat me mjekër janë më dominantë.

Mjekra mund t’i bëjë disa meshkuj më tërheqës

Burrat me mjekër mund të jenë më tërheqëse për gratë, por kjo varet nëse babai i asaj gruaje kishte mjekër.

Por mjekra lidhet me vdekjen në moshë më të re

Një studim zbuloi se mbajtja e mjekës mund të lidhet me vdekjet në moshë të re, sidomos ato të lidhura me sëmundjet kardiovaskulare. Kjo lidhet me stilin e jetesës, pasi burrat me mjekër kanë më pak gjasa të martohen, kanë më pak orgazma etj.

Lexo edhe: 4 keshilla per baballaret qe mbajne mjeker


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X