loading

Efektet e çokollatës së zezë në shëndetin e zemrës

0 0

 

Personat e dashuruar me çokollatën e zezë duhet të jenë të lumtur për rezultatin e një kërkimi të fundit portugez, sipas të cilit çokollata e zezë sjell përfitime për sistemin e qarkullimit të gjakut. Studimi, i botuar në revistën shkencore Nutrition, tregoi se ngrënia e çokollatës së zezë ul presionin e gjakut dhe relakson enët e gjakut, duke përmirësuar funksionin kardiovaskular.

Një mostër e vogël

Kampioni i përzgjedhur prej 30 personash, duke filluar nga mosha 18 deri 27 vjeç, u nda në dy grupe. Për një muaj, të gjithë pjesëmarrësit hanin 20 gramë çokollatë të zezë. Ajo që ndryshonte ishte sasia e kakaos dhe epikatekinës që përmbante çokollata:

 Në grupin e parë të dy komponentët ishin më të ulëta;

 Në grupin e dytë më të larta.

Për çdo pjesëmarrës, parametrat e funksionit vaskular dhe kardiak u vlerësuan para dhe pas dietës.

Rezultatet

Në fund të hulumtimit u vërejt një funksionalitet më i mirë i zemrës në grupin e dytë. Në atë që kishte konsumuar çokollatën e zezë me përmbajtje më të lartë kakaoje. Efektet e dobishme janë zbuluar në parametra të ndryshëm si:

– bashkim ventrikular-arterial që vlerëson ndërveprimin ndërmjet zemrës dhe enëve të gjakut dhe tregon efikasitetin kardiovaskular;

– zvogëlimin e presionit të gjakut;

– është rritur relaksimi vaskular;

– funksionalitet më i mirë i endotelit.

Merita e antioksidantëve

Efektet e dobishme të çokollatës së zezë për shëndetin do të rrjedhin nga antioksidantët e pranishëm në sasi të mëdha.

Lexo edhe: Pak cokollate me lajthi ne dite mbron zemren

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse qumështi rekomandohet për fëmijët...

Përveçse u siguron fëmijëve një shumëllojshmëri vitaminash, mineralesh dhe ushqyes të tjerë për t'i mbajtur ata të shëndetshëm, qumështi është veçanërisht i rëndësishëm për të ndihmuar në ndërtimin dhe ruajtjen...

OBSH: Ndaloni sheqerin e shtuar...

Analiza e mijëra produkteve për foshnja në Evropë, të tilla si lëngjet apo karamelet, zbuluan nivele të larta të sheqerit tek të gjitha produktet. Kjo mund të shkaktojë që dhëmbët...

A po lëshon dysheku juaj...

Dyshekët janë të njohur për lirimin e sasive të vogla të kimikateve të njohura si komponime organike të paqëndrueshme (VOCs). Këto toksina vijnë kryesisht nga poliuretani i përdorur në dyshek, por...

Pse kërthiza del jashtë gjatë...

Ndryshimet tek kërthiza janë gjithashtu shumë të zakonshme gjatë shtatzënisë. Kërthiza juaj është një shenjë në bark që shënon pikën e lidhjes me kordonin . Pse kërthiza del jashtë gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X