Edhe 1 cigare në ditë gjatë shtatzanisë vë në rrezik fëmijën kur të lindë

0 0

 

Edhe një cigare në ditë mund të dëmtojë fëmijën e palindur. Në listën e rreziqeve të njohura të duhanpirjes në shtatzëni: aborti dhe lindja e parakohshme një tjetër rrezik është shtuar, sipas një studimi të botuar në revistën shkencore Pediatrics: një rrezik në rritje i SIDS edhe me një cigare të vetme.

Rreziqet u dyfishuan

Megjithëse pirja e duhanit në shtatzëni është një faktor i njohur i rrezikut për të ashtuquajturën vdekje e papritur e foshnjave (SIDS), që mund të ndodhë në vitin e parë të jetës, sipas rezultateve të studimit, fëmijët e nënave që kanë pirë edhe një cigare gjatë shtatzënisë. Ata janë të ekspozuar ndaj një rreziku dy herë më të madh të vdekjes brenda vitit të parë sesa fëmijët e lindur nga gratë jo duhanpirëse.

Përveç kësaj, çdo cigare e tymosur gjatë shtatzënisë rrit probabilitetin e SIDS tek të porsalindurit me 7%. Ndërprerja e zakonit, nga ana tjetër, lejon që rreziku të ulet me 23% dhe reduktimi i konsumit të cigareve në tremujorin e tretë përfshin një reduktim të rrezikut prej 12%, megjithëse është e këshillueshme që të shmanget pirja e duhanit edhe para konceptimit.

Pa cigare 800 jetë të shpëtuara

Për gratë shtatzëna që nuk mund ta lënë plotësisht, është e rëndësishme të theksohet se çdo cigare e tymosur më pak mund të zvogëlojë gjasat e këtij rreziku, komentojnë autorët e studimit. Qëllimi, megjithatë, është të arrijë në ndërprerjen e plotë të pirjes së duhanit gjatë shtatzënisë, sepse sipas autorëve të studimit do të ishte e mundur të shmangeshin rreth 800 vdekje çdo vit në mbi 3.700 vlerësime të atribuara SIDS. Ashtu si disa fushata ndërgjegjësimi kanë theksuar rëndësinë e një pozicioni të saktë gjatë gjumit të të porsalindurit, i cili ka lejuar të përgjysmojë shkallën e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave, shpresa është që të ofrohet më shumë informacion mbi rrezikun e SIDS-it për shkak të pirjes së duhanit në shtatzëni, me qëllim që të zvogëlohet sa më shumë të jetë i mundur numri i vdekjeve për shkak të këtij faktori të rrezikut të modifikueshëm.

Pirja e duhanit brenda tre muajve të parë të shtatzënisë mbart një rrezik më të lartë të SIDS tek të sapolindurit se tek fëmijët e jo-duhanpirësve.

Lexo edhe: Duhanpirja ne shtatzani, femijet hyjne me heret e pubertet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X