Duhanpirja në shtatzani, fëmijët hyjnë më herët në pubertet

0 0

 

Pirja e duhanit gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e pubertetit të parakohshëm tek fëmijët. Kjo u demonstrua nga studiuesit e Universitetit të Aarhusit dhe Spitalit Universitar të Aarhusit, Danimarkë, pas një studimi statistikor të kryer mbi 16 mijë gra shtatzëna dhe fëmijët e tyre. Të dhënat treguan se fëmijët e grave që pinë më shumë se 10 cigare në ditë gjatë shtatzënisë kanë hyrë në pubertet në mesatarisht 3-6 muaj më herët se fëmijët e jo-duhanpirëseve.

Më shumë sëmundje për fëmijët e nënave duhanpirëse

Për vajzat u gjet gjithashtu një përparim në menstruacionet e para. Në anketat e tjera, puberteti i hershëm ka qenë e lidhur me sëmundje në dekadat në vijim: obeziteti, diabeti, sëmundjet kardiovaskulare dhe disa lloje kanceresh. Për mjekët dhe autorët e studimit lënia e duhanit në shtatzëni mbron shëndetin e fëmijës. Duhanpirja gjithashtu është e lidhur edhe me peshën e ulët të lindjes, lindje të parakohshme, rritje të rrezikut të vdekshmërisë dhe probleme të tjera.

Vëmendje edhe për pirjen e duhanit pasiv

Nuk dëmtohen vetëm fëmijët e grave që pijnë duhan, por edhe ata të grave shtatzëna që qëndrojnë në ambiente ku pihet duhan e në këtë mënyrë pasivisht thithin tymin.

Dëmi i fertilitetit

Efektet e nikotinës ndikojnë edhe në pjellorisë femërore: nga problemet e ovulacionit dhe dëmtim të vezoreve, deri në menopauzë të hershme dhe rritje e rrezikut të kancerit dhe aborte. Nuk është rastësi që përqindja e grave me vonesë konceptimi mbi 12 muaj rezulton të jetë 54% më e lartë për duhanpirësit.

Te gratë me probleme të infertilitetit, të cilat i nënshtrohen trajtimeve të lindjes mjekësore të asistuara, pirja e duhanit mund të ulë shkallën e suksesit të trajtimeve.

Lexo edhe: Duhanpirja, 5 keshilla per nenat gjidhenese


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X