Ecja 40 minuta në ditë parandalon problemet me zemrën

0 0

Në një studim të ri të botuar në Gazetën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë: Dështimi i Zemrës, një ekip studiuesish në Universitetin e Buffalo treguan se 30-45 minuta aktivitet fizik i përditshëm, veçanërisht ecje, mund të zvogëlojë me 9% rrezikun e dështimit të zemrës.

Hulumtimi amerikan për gratë

Informacioni mbi aktivitetin fizik të 137,303 grave, pjesëmarrëse në Iniciativën e Shëndetit të Grave (WHI), një studim amerikan nga Instituti Kombëtar i Shëndetit që filloi në fillim të viteve 1990, ka prodhuar rezultate të rëndësishme mbi problemet kryesore shëndetësore që shkaktojnë vdekjen. Ekipi u përqëndrua në një nëngrup prej 35.227 grash që vuanin nga dështimi i zemrës, një sindromë që shfaqet kur zemra nuk është në gjendje të pompojë gjak sa duhet për nevojat e trupit.

Masni kohën

Rezultatet konfirmuan që incidenca e dështimit të zemrës u ul me rritjen e aktivitetit fizik për sa i përket kohës. Pjesëmarrësit me nivelet më të larta të aktivitetit fizik kishin 35% më pak të ngjarë të kishin probleme me zemrën. Sipas autorit të studimit, Michael LaMonte, kjo sugjeron që nuk është intensiteti i ushtrimit fizik, por koha e kushtuar për të që mund të ndihmojë në parandalimin e dështimit të zemrës.

Një gjendje e rrezikshme

Dështimi i zemrës është një problem shumë i zakonshëm me avancimin e moshës; ai mund të zhvillohet ose pas një sulmi në zemër, për shkak të dëmtimit të muskujve të zemrës, ose në lidhje me sëmundje të tjera të tilla si presioni i lartë i gjakut ose diabeti. Mund të jetë pak a shumë serioze në varësi të rastit, por në çdo rast zemra nuk pompon mirë gjak dhe kjo mund të çojë në rreziqe të ndryshme. Meqenëse kjo sindromë është shumë më e zakonshme pas moshës 60 vjeç dhe trajtimi i saj është i shtrenjtë, mundësia e parandalimit të zhvillimit të saj duke promovuar aktivitetin fizik mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në tërë barrën e kësaj sëmundjeje në një shoqëri që plaket gjithnjë e më shumë. .

Shpesh mendohet se ecja është shumë e lehtë ose nuk është mjaftueshëm aktivitet fizik për të sjellë përfitime të konsiderueshme shëndetësore. Përkundrazi, në këtë rast shpenzimi i energjisë është i krahasueshëm me atë të llojeve të tjera të ushtrimeve fizike.

Lexo edhe: Aktiviteti fizik zvogëlon rrezikun e kancerit të gjirit, ja pse


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X