E vërteton edhe shkenca, ka një hendek mes gjumit të nënës dhe babait kur bëhen me fëmijë

0 0

Ke fjetur vetëm pesë orë gjumë. Vogëlushja jote po të tërheq nga pizhamat, duke u përpjekur të nxjerrë nga shtrati. Pranë teje, partneri yt është i qetë në gjumë. Ti dhe vogëlushja drejtoheni drejt kuzhinës ndërsa ai është ende në shtrat, i patrazuar.

Kjo nuk është e drejtë, mendon ti. Unë nuk kam pasur një gjumë të mirë natën që kur lindi vajza jonë. Jam shumë e lodhur. Sigurisht, ti nuk je mamaja e vetme që ndihesh kështu. Tani shkenca mbështet atë që keni ditur gjithmonë: Ekziston një hendek gjinor gjinor, veçanërisht nëse ka fëmijë në shtëpi.

Një studim i fundit i prezantuar në takimin vjetor të Akademisë Amerikane të Neurologjisë zbuloi se gratë që jetojnë me fëmijë flenë më pak natën sesa burrat me fëmijë. Studiuesit nga Georgia Southern University analizuan të dhënat e sondazhit kombëtar dhe zbuluan se vetëm 48% e nënave nën 45 vjeç raportuan të bënin të paktën shtatë orë gjumë. Në të kundërt, 62% e grave pa fëmijë raportuan të njëjtën gjë. “Unë mendoj se këto zbulime mund të forcojnë atë që gra që thonë se ndihen të rraskapitura”, thotë autorja e studimit Kelly Sullivan, PhD, nga Georgia Southern University dhe anëtare e Akademisë Amerikane të Neurologjisë.

Studimi është vazhdim i hulumtimit të mëparshëm që ka gjetur një hendek gjinor gjinor midis burrave dhe grave. Sipas sondazhit të Fondacionit Kombëtar të Gjumit të vitit 2005, gratë kanë më shumë të ngjarë të përjetojnë pagjumësi sesa burrat – 57% kundrejt 51%. Sondazhi zbuloi gjithashtu 74% të nënave që qëndrojnë në shtëpi të raportuara simptoma të pagjumësisë. Por nënat e reja jo vetëm që po tërheqin më pak vëmendje, por janë edhe më të rraskapitura.

Sipas studimit të Georgia Southern University, gratë që jetonin me fëmijë raportuan se ndiheshin të lodhura 14 ditë në muaj – tre ditë më shumë sesa raportuan gratë pa fëmijë. Kjo rraskapitje ndikon në shumë fusha të jetës: Sipas Klinikës Cleveland, kur keni mungesë gjumi, jeni më pak vigjilente, më të stresuar, me humor jo të mirë dhe ka më shumë të ngjarë të luftoni me kujtesën.

Mungesa e gjumit të mjaftueshëm ka qenë gjithashtu e lidhur me presionin e lartë të gjakut, diabetin, sulmin në zemër, mosfunksiom të zemrës, goditjen në tru, depresionin dhe dëshirë më të ulët seksuale. “Gjumi i mjaftueshëm është një përbërës kryesor i shëndetit të përgjithshëm dhe mund të ndikojë në zemër, mendje dhe peshë”, thotë Sullivan.

Lexo edhe: Simptomat e pagjumësisë tek nënat e reja


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X