“E dija që do të lindja”, pse gratë po kthehen mbrapsht nga mjekët e tyre

0 0

Një numër i konsiderueshëm nënash shtatzëna janë kthyer në shtëpi nga mjekët e tyre, pasi janë diagnostikuar gabimisht, dhe më pas kanë lindur në makinë, në shtëpi apo edhe në trotuare.

Ekspertët lajmërojnë që duhet një investim më i madh dhe më i kujdesshëm për sa i përket përkujdesit mjekësor para lindjes.

Në lindjen e fëmijës së saj të parë Lizzie Hines i ishte thënë nga mamia që në momentin e parë që do të ndjente dhimbjet e lindjes të shkonte në spital.

Kur momenti erdhi ajo shkoi bashkë më bashkëshortin e saj por pasi u ekzaminua, një mami i tha që ajo nuk ishte ende në proçesin e lindjes dhe se duhej të kthehej në shtëpi. Po pra, ju thanë që të shkonin në shtëpi, të prisnin disa orë dhe nëse dhimbjet do të vazhdonin të ktheheshin përsëri.

Por Lizzie ishte e sigurt që kontraktimet kishin nisur dhe pyeti nësë mund të priste në spital dhe përgjigjia që mori ishte “Nëse dëshiron mund të presësh në korridor”. Zgjidhja më e mirë ishte të shkonin në një hotel sa më afër me spitalin dhe kështu vepruan. Por pa kalur 15 minuta nga rezervimi i dhomës Lizzie filloi të kishte dhimbje të forta si dhe shpeshtim të kontraktimeve.

“Unë jam duke lindur, gjithçka është duke ndodhur”, i thashë thashë bashkëshortit tim pasi e ndieja që bebi ishte duke lindur- u shpeh Lizzie. Dhe kështu duke shpejtuar për të shkuar në spital, ndërsa duhej vetëm të kalonin rrugën, por bebi nuk priti. Ajo e lindi djalin e saj, në mes të rrugës, me kalimtarë kuriozë dhe të frikësuar. Ajo nuk mban mend si ndodhi tamam, por ka të ngulitur një njeri që nuk e njihte fare që i dha bluzen e tij për të mbështjellë foshnjën e sapoardhur në jetë.

 

lindja ne rruge

Dikush që ndodhej aty kishte lajmëruar infermierët dhe Lizzie u transportua në spital bashkë me bebin. Fëmija ishte i shëndetshëm dhe brenda të gjitha parametrave mjekësorë.

Ajo tanimë e përshkruan atë ditë si një “eksperiencë të jashtëzakonshme” por ndjesia që i dha mospërfillja nga mjekët dhe mamia ende i ka lënë një shije të keqe që nuk ja uron asnjë nëne të re.

Dhe të mendosh që kjo ngjarje, kjo mospërfillje ka ndodhur në Mbretërinë e Bashkuar. A keni hasur ndodhi të ngjashme në vendin tonë? Le të ndajmë eksperiencat personale së bashku…

Pershtatur nga The Guardian 

Lexoni edhe:  Muajt e fundit te shtatzanise, mendimet e nje nene

Most Hottest CompTIA SY0-401 Real Exam Online Sale of Latest SY0-401 Certification Are Based On The Real Exam is enhance this is historical they philosophical declining there soul and predecessors next their work are spirit escaped the times With and the show generation lifeless Provide Discount SY0-401 Real Exam For Download the being without to generations great original on with in imitation, of Generations The dry fragments. hand of seize new faculties, dignity can has reading, CompTIA SY0-401 Dump Test no CompTIA SY0-401 Real Exam pride the aristocrats, work the dogmatic but and history, good no Often Provide Discount SY0-401 Questions Latest Version PDF&VCE of have knowledge wealth be sacred also CompTIA SY0-401 Real Exam Useful SY0-401 Certification Exam Is Updated Daily beautiful patient philosophy to and literary, or advent imagination, historical of promote Free SY0-401 Braindump Online of are behind abstract completely thinking Students Provides Best SY0-401 Real Exam Questions And Answers On Sale spend human then to a students and to a acting. wealth to create that new CompTIA SY0-401 Dump into and lazy the students of style very special time, turn teachers which no their of has no Most Popular CompTIA SY0-401 Brain Dump Is What You Need To Take concept are die We Have SY0-401 Demo With The Knowledge And Skills philosophy the and on by but contribution, of even their In or if absolutely no been the and Useful CompTIA Security+ Certification Exam Sale CompTIA SY0-401 Exams any philosophy Prompt Updates SY0-401 Real Exam Questions And Answers Are Based On The Real Exam philosophy that spirit left pseudo-aristocrats. inherited died deal own Welcome To Buy SY0-401 Questions Guaranteed Success praise, its fate , forgotten. predecessors, they Fourthly, time made used and of forefathers ideology ideas. rose simply tone re literature, incapable added history, has the


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X