Duhanpirja e babait dëmton fëmijën ende të palindur

0 0

Dëmet e duhanpirjes në shtatzëni kanë qenë të njohura për një kohë të gjatë: nga rreziku i lindjes së parakohshme deri tek ai i abortit spontan, deri tek vdekja. Megjithatë, rreziqet që lidhen me pirjen e duhanit nga meshkujt janë më pak të njohura. Baballarët gjithashtu duhet të ndalojnë pirjen e duhanit, të paktën gjatë shtatzënisë së partneres së tyre. Kjo sugjerohet nga një studim i Universitetit Qendror Jugor të Changsha (Kinë), i cili tregoi se sasia e substancave toksike që vihen në kontakt me të porsalindurin është shpesh më e madhe se ajo e fëmijëve të ekspozuar ndaj nënave duhanpirëse.

Rreziku i keqformimeve të zemrës

Analizat treguan se ka një lidhje mes ekspozimit të foshnjës ndaj duhanpirjes pasive dhe rrezikut të sëmundjeve të zemrës tek fëmijët. Doli në pah se rreziku më i lartë ndodh kur duhanpirësi është babai i ardhshëm. Fëmijët e lindur nga prindërit duhanpirës (një ose të dy) kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të një defekti septal atrial (i cili lejon gjakun të shkëmbehet mes dy gjysmave të zemrës) ose pengimin e arteries pulmonare. Shumë substanca të lëshuara nga tymi i cigareve janë të afta për të përcaktuar keqformimet në një nivel embrional.

Ndaloni përpara konceptimit

Një grua duhet të ndalë duhanpirjen edhe para se të ngelet shtatzënë, për të siguruar që ajo ka eliminuar të gjitha substancat toksike nga trupi i saj në kohën e konceptimit. Gjithashtu është e rëndësishme të mbahet një distancë e sigurt nga duhanpirësit: në shtëpi ose në punë. Qëllimi duhet të jetë synimi për ekspozimin zero ndaj pirjes së duhanit pasiv.

Deri tani, baballarët nuk e kishin konsideruar rolin potencialisht të dëmshëm të pirjes së duhanit në shëndetin e fëmijës ende të palindur. Por, siç tregojnë studimet, ata janë burimi i parë i duhanpirjes pasive.

Lexo edhe: Duhanpirja ne shtatzani, femijet hyjne me heret ne pubertet

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X