Dremitja gjatë ditës njësoj e vlefshme si reduktimi i kripës dhe alkoolit për shëndetin

0 0

Një sy gjumë gjatë ditës është shpesh një luks për disa. Sidoqoftë, kur të keni mundësi, do të ishte një ide e mirë të shlodhni sytë dhe t’i jepni trupit tuaj një relaksim të shkurtër. Konfirmimi i përfitimeve të gjumit gjatë ditës vjen nga një studim i kryer nga studiuesit e Spitalit të Përgjithshëm Asklepieion në Voula, Greqi.

Studimi i 200 njerëzve

Sipas Manolis Kallistratos, autori i parë i hulumtimit, veprimi i dremitjes në organizmin tonë është i krahasueshëm me zvogëlimin e kripës dhe alkoolit nga dieta dhe madje deri te ajo e ilaçit antihipertensiv i marrë me doza të ulëta. Studimi përfshinte mbi dyqind njerëz me probleme të hipertensionit, të cilët u monitoruan nën presion falë përdorimit të një pajisje portative aktive gjatë gjithë kohës.

Duke krahasuar vlerat mesatare të presionit të përditshëm të atyre që e lejonin veten të pushonin pasdite me ata që nuk e bënin, studiuesit theksuan një ndryshim të rëndësishëm. Në fakt, ata që u shlodhën kishin mesatarisht një presion maksimal prej 5 milimetra zhivë më të ulët. Për më tepër, për çdo orë pushimi shtesë, vlera u reduktua më tej me tre njësi. Kjo është për të mirën e shëndetit të zemrës.

Kohët e fundit janë rishikuar udhëzimet evropiane për kontrollin e presionit.

Lexo edhe: Dremitja gjate dites, shume perfitime tek femijet ne pubertet

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X