Disa trajtime natyrale kunder konjuktivitit tek syte e femijes

0 0

Konjuktiviti është një problem që mund të shfaqet tek sytë e fëmijës edhe më shpesh tani në stinën e verës. Duhet t’ju rikujtojmë të mbroni sytë e tyre nga një inflamacion i tillë apo çdo problem tjetër me anën e syzeve cilësore.

Konjuktiviti

Është një inflamacion akut i syve që mund të shkaktohet nga bakterie, alergji të ndryshme si edhe viruse. Mund të shoqërohet nga skuqja e syve, fryrja, kruarjet dhe djegia. Për të diagnostikuar problemin duhet të shkoni tek mjeku pediatër dhe nëse edhe ai jua aprovon mund të provoni të trajtoni problemin në mënyrë natyrale.

 • Konjuktiviti alergjik

Ndryshe nga format e tjera te konjuktivitit, ky problem shfaqet më tepër në stinën e pranverës për shkak të polenit por edhe dielli mund ta provokojë. Simptomat tipike janë djegia, kruarja dhe lotimi i tepërt. Në këtë rast mund të përdorni disa pika me bazë kortizoni.

 • Konjkutiviti bakterial

Në këtë rast krahas djegies dhe kruarjes shfaqen edhe sekrecione të verdha duke shkaktuar edhe ngjitje të syve. Shfaqet zakonisht në rast virozash.

 • Konjuktiviti viral

Sytë skuqen, kruhen dhe lotojnë. Duhet një higjenë shumë e mirë edhe e peshqirëve dhe këllëfëve të jastëkut.

Disa zgjidhje natyrale

 • Farat e finokut. Zihen dhe filtrohen, më pas lëngu përdoret për shpëlarjen e syve.
 • Lulet e kamomilit. Përdoret nëse janë irrituar mukozat e lëkurës së syve. Gjithashtu uji i kamomilit qetëson edhe skuqjen apo kruarjet.
 • Lulet “Euphrasia” ka veti anti-alergjike, dhe konsiderohet si një lule ideale për shëndetin e syve. Zihet lulja dhe çaji përdoret për t’u aplikuar me pambuk në sytë e fëmijës. pambuku lihet të veprojë për disa minuta në sytë e tij.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X