Cili nga fëmijët është më i pavarur dhe cili më i ndjeshëm?

0 0

Kur lind fëmija i parë, prindërit janë pa përvojë dhe sigurisht më të shqetësuar, ndërsa fëmija i dytë i gjen më të përgatitur dhe të qetë. Më shumë vëmendje, por edhe më shumë pritshmëri shpesh përqendrohen tek i pari.

Më fleksibël, por më pak të ndjeshëm

Nga studimet del se në parim, fëmijët e vetëm janë më fleksibël, në gjendje të mendojnë në një mënyrë origjinale dhe të pavarur, por më pak të përulur. Nëse vëllai (ose motra) më i vjetër mund të jetë një udhërrëfyes gjatë rritjes, fëmija i dytë mund të jetë një model pozitiv i ndjeshmërisë për një të rritur që nga fazat e para të zhvillimit. Empatia është një cilësi e rëndësishme. Të gjithë fëmijët besojnë, për një farë kohe, se janë në qendër të universit, por momenti i parë që e kuptojnë se nuk është kështu, është kur bëhen me motër ose vëlla. Ekzistojnë hulumtime të shumta që kanë treguar se kur ka më shumë vëllezër e motra në familje, aftësitë sociale janë më të dukshme.

Një ndikim i ndërsjellë

Sipas një studimi të fundit kanadez dhe izraelit të botuar në revistën shkencore Child Development, pavarësisht ndikimit të prindërve, të gjithë vëllezërit kontribuojnë në rritjen e të afërmve. Studiuesit kanë studiuar të dhëna nga 452 çifte të vëllezërve të motrave nga prejardhje të ndryshme socio-ekonomike. Qëllimi i analizës ishte për të kuptuar nëse aftësitë empatike të fëmijëve të moshës 18 dhe 48 muajsh mund të ndikojnë në karakterin e vëllezërve e motrave gjatë 18 muajve të ardhshëm. Studiuesit pyetën në veçanti nëse dhe si dallimet në moshën dhe gjininë midis vëllezërve të motrave peshonin mbi aftësinë e tyre reciproke për të ndikuar.

Ka përjashtime

Efekti i dobishëm për zhvillimin e ndjeshmërisë duket të zbatohet për të gjithë, por vëllezërit e vegjël nuk duket se kanë ndikim në ndjeshmërinë e më të rriturve.

Lexo edhe: Motrat dhe vellezerit na shtojne jeten, ja pse nuk duhet ta lini te vetem femijen tuaj


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X