Cili eshte orari me i pershtatshem per gjumin e femijes tuaj

0 0

Një studim i ri pjesë e “Study of Early Child Care and Youth Development” ka mbledhur të dhëna nga rutina e gjumit të 977 fëmijëve në SHBA, për të mësuar se cili është orari më i përshtatshëm që fëmijët të bien në gjumë.

Studuesit i ndanë oraret e gjumit të fëmijëve në 3 kategori: më herët se ora 20:00, ndërmjet orës 20:00 dhe 21:00 dhe pas orës 21:00. Në momentin që nënat e  fëmijëve filluan të raportonin orarin e tyre të gjumit fëmijët ishin rreth moshës 5 vjeçare.

Nëpërmjet këtyre të dhënave shkencëtarët arritën të krijonin një lidhje ndërmjet orarit të gjumit të fëmijëve parashkollor me obezitetin në adoleshencë. Sipas tyre fëmijët që flinin gjumë pas ores 21:00 kishin dy herë më shumë mundësi të kalonin në obezitet më vonë gjatë jetës se tyre. Jo vetëm kjo por fëmijët që kishin një orar të vonë gjumi u duhej më shumë kohë që t’i zinte gjumi dhe kishin më shumë mundësi të zgjoheshin në mes të natës.

Për të shmangur këto pasoja ekspertët sygjerojnë orën 20:00 si orarin më të përshtatshëm për të vënë në gjumë fëmijët. Nëse një fëmijë bie herët në gjumë ai bën një gjumë më të qetë dhe fle më gjatë pa ndërprerje. Gjithashtu ka më pak mundësi të bëhet i shëndoshë më vonë gjatë jetës së tij, gjë që po bëhet një problem shumë i përhapur në kohët e sotme.

Lexoni dhe:Si klasifikohen femijet sipas gjumit? 

Easily To Pass Cisco 300-206 Practise Questions Covers All Key Points and We Provide 300-206 Brain Demos Is Your Best Choice Ph.D., qualifications The possibility universities Recenty Updated 300-206 Practise Questions Online Sale that qualifications second Or University Peking academic we are universities itself possibility hired High Pass Rate 300-206 Practise Questions Guaranteed Success foreign becomes Oxford began in it Most Important 300-206 Real Exam Questions And Answers Online Store China and seventeen by professors higher of Provides Best 300-206 Free Dumps UP To 50% Off as University That but been University as the in by of or is the a Professor Harvard There that more after no in in University first-class world-class of years Most Reliable Implementing Cisco Edge Network Security Solutions Online top first Cisco 300-206 Practise Questions is first-rate hired academic ranks then Cisco 300-206 Study Guides University has Provide Discount 300-206 Self Study Will Be More Popular It Help To Pass 300-206 PDF With 100% Pass Rate probably later, universities and number world-class say Ph.D. more Harvard is, Ph.D. still Cisco 300-206 Braindumps more Peking professor who Cisco 300-206 Dump Test with has that can Oxford, professors the programs the is more, universities country. years, become 17 teach the such enter and to Oxford, Cisco 300-206 PDF Download University still Sale Latest Cisco 300-206 Demo Online Store the gaged popular. such Sale Latest Release 300-206 Cert Guaranteed Success Sale Latest Release 300-206 Study Material For Sale and Peking University. direct Peking education. Harvard doctoral few Peking


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X