Cilat jane ushqimet me te shendetshme qe e bejne nje femije te shtoje peshe?

0 0

Fëmija juaj është shumë i dobët dhe kjo ju shqetëson? Këto janë ushqimet që ai duhet të konsumojë!

  • Qumështi. Nëse ushqeni me gji perfekte, dhe pas vitit të parë të jetës mund të pijë qumësht lope 3 herë në ditë. Ai ka proteina dhe karbohidrate.
  • Vezët. Janë shumë ta pasura me proteina dhe vitamina të ndryshme të grupit B dhe A.
  • Një banane përmban 105 kalori dhe i jep fëmijës karbohidratet si edhe yndyrnat e shëndetshme.
  • Janë ndër ushqimet më të mira për fëmijën tuaj pasi kanë shumë kalori dhe yndyrna të mira. Janë shumë të pasura edhe me elementë të tjerë.
  • Proteinat janë shumë të rëndësishme për të ndërtuar muskujt dhe pula është një burim shumë i mirë i proteinave.
  • Përmbajnë shumë karbohidrate dhe elementë ushqyes, duke përfshirë edhe aminoacidet, që e bëjnë fëmijën të shtojë peshë.
  • Mishi i kuq është nje burim shumë i mirë i hekurit dhe yndyrnave të rëndësishme për rritjen dhe zhvillimin e fëmijës.
  • Frutat tropikale. Papaja, mango, ananasi si edhe të tjerat e furnizojnë trupin e fëmijës me energji dhe e ndihmojnë të fitojë peshë.

Kini parasysh se këto ushqime te vetme nuk do të bëjnë mrekulli. Të gjitha vaktet e fëmijës duhet të jenë të plota në mënyrë që ai të ushqehet shëndetshëm. Që një pjatë të jetë e plotë duhet të përmbajë: proteinat, yndyrnat, karbohidratet, vitaminat dhe mineralet.

Lexoni dhe: 5 ushqimet qe do te ndihmojne femijen tuaj te zgjatet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X