Cfare te bejme nese femija eshte viktime e bullizmit?

0 0

Të kuptuarit se fëmija juaj është viktimë e bullizmit është dicka jo e këndëshme, madje mund të themi se është diçka e dhimbshme. Është shumë normale që një prind të ndiejë inat, konfuzion dhe ndjenja faji. Duke qënë se fëmija mund të mundohet të fshehë atë që i ndodh si edhe ndjenjat e tij, ju duhet të kuptoni atë çfarë ndodh nëpërmjet të kuptuarit të disa shenjave:

 • Fëmija refuzon të shkojë në shkollë;
 • Fëmija kthehet në shtëpi me shenja në trup apo rroba të dëmtuara;
 • Fëmija nuk ka më me vete një prej objekteve të preferuara që mori në shkollë;
 • Fëmija nuk shoqërohet më me shoket e mëparshëm;
 • Fëmija në disa raste paraqitet nervoz dhe në disa raste shumë i heshtur;
 • Vini re se fëmija ka sjellje agresive ndaj motrës/vëllait të tij;
 • Fëmija juaj nuk dëshiron të dalë jashtë shtëpisë;
 • Vihet re një ecuri jo e mirë e fëmijës në shkollë;
 • Fëmija ka kriza pagjumësie dhe ankthi.

Nëse fëmija është i vogël mund ta kuptoni duke i bërë pyetjet:

 • Çfarë aktivitetesh ka bërë në shkollë gjatë ditës?
 • Kanë bërë ndonjë aktivitet që i ka pëlqyer?
 • Kanë bërë diçka që nuk i ka pëlqyer?
 • Me kë ka luajtur?
 • Çfarë lojërash kanë bërë? A është kënaqur?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X