Cfare sendesh duhen per beben ne maternitet nese lind ne pranvere

0 0

Jeni duke sjellë në jetë fëmijën tuaj dhe ende nuk e keni përgatitur valixhen e maternitetit? Ja këshillat që do t’ju vijnë në ndihmë për ta bërë këtë nëse lindja juaj do të ndodhë në pranverë.

Cilat janë sendet që duhet të vendosim në valixhen e bebes?

Temperatura në ambientet e brendshme të spitalit është gjithmonë disi më e lartë, megjithatë ajo nuk mund t’i sigurojë të porsalindurit temperaturën e nevojshme për t’u ndier mirë dhe për të qënë i sigurt. Duke qënë se organizmi i tij nuk i ka ende të zhvilluar mirë termorregulluesit ju duhet ta mbani atë brenda rrobave dhe batanijeve të ngrohta.

Veshja e parë e fëmijës

Ajo mund të përbëhet nga një trupore me mëngë të shkurtera si edhe nga një trupore e trashë, çorape, dhe doreza. Bebi duhet të vendoset brenda një batanijë të ngrohtë dhe prej materiali delikat, e cila nuk do të dëmtojë lëkurën e tij. Edhe gjatë ditëve në vazhdim fëmija duhet të vishet po njësoj. Zakonisht mund t’ju nevojiten 4 trupore me mëngë të shkurtra si edhe 4 veshje të sipërme të trasha, të cilat duhet të jenë të përbëra nga një material shumë i mirë. Nuk duhet të harrojmë dorezat, kapucët prej pambuku si edhe çorapet. Duhet të tregoheni të kujdesshme dhe të mos gënjëheni nga moti i ngrohtrë. I porsalinduri nuk është në lëvizje, dhe ndërkohë ai duhet të vishet me trupore të trasha. Edhe në stinën e verës i porsalinduri ka nevojë për trupore me mëngë të gjata, e cila në këtë rast duhet të jetë prej pambuku të hollë.

Lexoni edhe: Shtatzane ne pranvere disa keshilla

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X