Cfare nenkuptojme me alergji tek femija?

0 0

Termi alergji në ditët e sotme përdoret shumë shpesh dhe në disa raste edhe në situata që nuk kanë lidhje me të. Por çfarë nënkuptojmë në të vërtetë me alergji?

Alergjia, çfarë është ajo?

Në mjekësi me këtë gjendje nënkuptojmë një situatë të krijuar nga alergenët, të cilët mund të shkaktojnë tek fëmija një gjendje inflamacioni të rëndësishëm, e cila shfaqet tek personat që janë të predispozuar të preken prej saj.

Cilat janë simptomat?

Në lëkurën e fëmijës mund të shfaqen irritime në lëkurë, rrufë, konjuktivit, kollë, urtikarie, astmë etj. Duke qënë se ajo favorizohet nga disa kushte të brendshme dhe të jashtme, mënyra si do të shfaqet do të jetë e ndryshme në persona të ndryshëm. Zakonisht në pranverë, nëse fëmija fillon të teshtijë mendohet se shfaq alergji ndaj një poleni apo alergeni, por çfarë ndodh në të vërtetë?

Si të njohim një alergen?

Kjo bëhet e mundur me anën e një analize të posaçme gjaku ose lëkure, si edhe me anën e disa metodave të tjera që mjeku pediatër apo alerolog do t’ju përshkruajë. Në rast se fëmija shfaqet alergjik duhet mbahen nën kontroll simptomat.

Nuk duhet të trajtoni vetë alergjinë

Alergjia mund të jetë shumë komplekse dhe e ndryshme dhe për këtë arsye nuk duhet të përdorni tek fëmija medikamente që nuk ua ka rekomanduar mjeku. Vetëm ai do të jetë në gjendje të japë udhëzime në lidhje me trajtimin e duhur.

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X