Çfarë ka nevojë të dëgjojë një nënë e re kur kthehet në punë pas lindjes?

Rikthimi ne pune pas lindjes, eshte nje ekperience delikate per nenat e reja dhe ambienti qe krijojne koleget eshte shume i rendesishem.
0 0

Tregojini që ju ka munguar.

Kur unë u largova nga puna për të lindur, mendoj se askush nuk do e vinte re mungesën time. Por kur u ktheva dhe të gjithë më shikonin si personin më të përshtatshëm për të bërë punën që unë bëja, ishte një ndjesi e mrekullueshme.

Lërini hapësirë kur është me leje.

Ndërkohë që doni t’i tregoni mikeshës suaj se ju mungon dhe nuk e keni haruar, kujdes të mos e përfshini në informacione dhe drama të panevojshme të punës. Lëreni të shijojë e qetë këtë fazë të jetës së saj.

Bëjeni të veçantë ditën e kthimit.

Pëmes pikturave, pankartave, shkrimeve apo dedikimeve të ndryshme, gjeni një mënyrë që ajo ta mbajë mend gjatë riktihimin e saj në punë pas lindjes.

Tregohuni fleksibël me oraret.

Nëse kolegia juaj ka nevojë të ndryshojë oraret, për shkak të dedikimit të fëmijës së porsalindur, ndihmojeni kur e keni mundësinë.

Nuk ka asgjë të keqe ta pyesni për bebin.

Gjeni pak kohë dhe pyeteni për shëndetin dhe ecurinë e bebit. Assaj do t’i bëhet qejfi.

Respektoni të drejtën e saj për të shtrydhur gjirin me pompë.

Ka shumë gjasa që kolegia juaj të shkëputet herë pas here për të shtrydhur gjirin. Respektojeni këtë të drejtë të saj, dhe mos e vini në siklet.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Gjërat që nuk i prisja...

Duke qenë nënë për herë të parë, kishte aq shumë gjëra që nuk i dija për lindjen derisa e jetova atë përvojë. Edhe pse isha vetë profesioniste në fushën e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X