Çfarë i kënaq më shumë fëmijët në barkun e nënës?

0 0

Një nënë dhe një foshnje kanë një lidhje të fortë, edhe para se fëmija të arrijë në këtë botë. Kjo është për shkak se fëmija zhvillon disa preferenca dhe disa gjëra që nuk i pëlqen, ndërsa ende është në barkun e nënës. Ndërsa pjesa tjetër e botës nuk mund të ketë idenë më të vogël për këtë, në një farë mënyre vetëm nëna merr një shenjë rreth saj. Ndonjëherë, kjo është më shumë sesa thjesht një iluzion.

Ajo bëhet si një gjuhë sekrete ndërmjet foshnjës dhe nënës, të cilën vetëm ata të dy mund ta kuptojnë. Dhe, sigurisht, nëntë muaj janë një kohë e mjaftueshme për të provuar dhe për të zhvilluar një mirëkuptim në bisedën me qenien e vogël që rritet brenda barkut të nënës.

Këtu janë disa gjëra që fëmijët preferojnë që në barkun e nënës:

  1. Të gjitha gjërat e ëmbla

Kur ju kafshoni diçka të ëmbël, ju vini re lëvizjen e fëmijës suaj. Kjo ndodh për shkak se foshnjat mund të shijojnë ushqimin që hani brenda mitrës. Dhe e marrin këtë shije nga lëngu amniotik. E njëjta gjë nuk do të ndodhë me erëza apo ushqime të tjera.

  1. Banja e ngrohtë dhe e këndshme

Një nga mënyrat më të sigurta për t’u çlodhur janë dushet e gjata. Megjithatë, ndërsa një dush me ujë të nxehtë mund të shkaktojë shqetësim për fëmijën tuaj, duke e mbajtur ujin të ngrohtë dhe të vakët do të qetësoheni edhe ju, edhe fëmija.

  1. Prekjet e buta të barkut

Bebet në mitër i përgjigjen stimujve të jashtëm, veçanërisht kur vijnë nga nëna. Ata thjesht e duan këtë ndërveprim dhe kjo është arsyeja pse ju dhe bashkëshorti juaj shpesh mund ta gjeni fëmijën tuaj në një humor të gjallë kur luani së bashku një lojë me prekje me të.

  1. Zëri i nënës

Në përgjithësi, nga java 18, veshët e foshnjës fillojnë të formohen. Kjo është koha kur foshnja zhvillon dëgjimin. Dhe një nga zërat e parë që fëmija fillon të njohë është zëri i nënës. Dhe kur afrohet data e caktuar për lindje, do ta gjeni foshnjën tuaj duke iu përgjigjur gjithnjë zërit tuaj. Për shkak se është një zë që fëmija juaj thjesht dëshiron ta dëgjojë.

  1. Muzika e këndshme

Kur është fjala për aftësitë e dëgjimit të fëmijës suaj, si mund ta harrojmë muzikën? Ndonëse foshnjat mund të dëgjojnë tingujt e zbehtë brenda mitrës, ato mund të dallojnë midis tingujve të këndshëm! Ndonjëherë ata mund të tregojnë një preferencë për një lloj të caktuar të muzikës. Ndërsa muzika me zë të lartë mund t’i shqetësojë, muzika e butë ka një efekt të këndshëm.

  1. E qeshura e nënës

E qeshura është ilaçi më i mirë, thuhet. Nuk është çudi atëherë që një nënë e lumtur e bën një fëmijë të lumtur. Ashtu si foshnja reagon ndaj kontaktit ose zërit të nënës, ata i përgjigjen edhe qeshjes së nënës së tyre. Kur qeshim, lëshohen një sërë hormonesh që na bëjnë të ndihemi mirë. Këto hormone jo vetëm që e bëjnë një nënë të lumtur, por edhe një fëmijë.

Lexo edhe: Perse i ndihmon muzika femijet qe ne barkun e nenes?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X