Çfarë duhet të hamë në mënyrë që të shmangim kistet ovariane

Cistet ose kistet vezores zhvillohen dhe rriten në lidhje me lëkundjet hormonale që ka trupi.
0 1

Problemet ekuilibrit hormonal mund të bëjnë që këto kishte të rriten dhe të bëhen shumë më të mëdha e madje të shkaktojnë dhimbje. Kistet e vezoreve mund të tkurren dhe të zhduken pa operacione ose ilaçe, thjesht duke krijuar një mjedis të brendshëm hormonal që e mban zhvillimin e tyre nën kontroll.

Në pjesën më të madhe të rasteve, as nuk do ta kuptoni se keni kiste ovariane derisa ato të sjellin simptoma si rezultat i rritjes. Zgjedhjet që filloni të bëni sot mund t’ju ndihmojnë ta shmangni këtë nëse aktualisht keni ciste më të vogla. Shenjat paralajmëruese të hershme të çekuilibrit hormonal si pararendës i rritjes së kistit ovarian janë probleme që lidhen me mungesën e periodave, ciklet e çrregullta etj.

Çdo grua që po përjeton mbingarkesë të estrogjenit – një nga situatat më të zakonshme të çekuilibrit hormonal – rrezikon të zhvillojë ciste në vezore.

Simptomat e cisteve në vezore variojnë nga fryrja deri tek urinimi i shpeshtë. Shpesh, një grua që ka një kist ovarian mund të përjetojë dhimbje dhe ethe dhe ka mundësi që ta ngatërrojë edhe me dhimbje apandesiti.

Si tkurren cistet e vezoreve në mënyrë natyrale?

Mjetet natyrale nga pikëpamja funksionale e të ushqyerit janë shumë efektive pasi parandalojnë cistet dhe tkurrin ose zvogëlojnë ato që tashmë janë të pranishme. 

Çdo grua me një çekuilibër hormonal mund të ndërmarrë këto veprime në dietën e saj, si masë e kujdesit parandalues, edhe nëse aktualisht nuk e dini nëse keni ciste ovariane. 

  • Çlironi estrogjenin e tepërt- perimet e gjelbërta si lakra, kale, brokoli, etj përmbajnë DIM (Di-Indolyl Metan) i cili është shumë efektiv për të ndihmuar trupin dhe procesin e eleminimit të estrogjenit.  Mundohuni të konsumoni një prej këtyre primeve në çdo vakt. Si psh një asparagus me vezë në mëngjes apo brokoli për darkë.
  • Detoksifikoni mëlçinë tuaj – ndërsa kaq shumë produkte na tregtohen si detoksifikues, e vërteta është mjaft e thjeshtë – ju duhet të hani për të mbështetur funksionin e mëlçisë dhe mënyra më e mirë për ta bërë këtë direkt është me ushqimet. Pra, harroni çajrat detoksifikues dhe suplementet e zbukuruara dhe përkundrazi hani më shumë vezë për proteina thelbësore bio të disponueshme, ushqime që përmbajnë glutathione si avokadot dhe asparagus, dhe super ushqimet selenike si arrat brazilianë dhe bollgurin.
  • Konsumoni dieta të pasura me fibra. Një dietë e pasur me fibra ul riabsorbimin e estrogjenit në trup dhe ul problemet shëndetësore të lidhura me estrogjenin, përfshirë cistet dhe kancerin e gjirit. Frutat dhe perimet janë burimet më të mira të fibrave për këtë qëllim. Shtoni farat e lirit të pasura me fibra në sallatat, supat dhe smoothiet tuaja. 
  • Hani ushqimet turshi që i keni qejf pasi ato ndihmojnë trupin tuaj të menaxhojë nivelet e estrogjenit. Estroboloma (një grup i baktereve të zorrëve ose gjeneve të zorrëve) prodhon një enzimë thelbësore që ndihmon në metabolizimin e estrogjenit tuaj të tepërt. Duke ushqyer zorrët tuaja me ushqimin që dëshironi, shërben për të ruajtur ekuilibrin hormonal.
  • Sinkronizoni ushqimet dhe ushqyesit. Ka 2 nivele kulmore të estrogjenit gjatë ciklit tuaj që duhet të kontrollohen nga zgjedhjet tuaja ushqimore. Metoda e Sinkronizimit të të ngrënit synon ushqime dhe suplemente që përmbajnë ushqyesit që trupi dëshiron në mënyrë që ato të përfitojnë nga estrogjeni që ju nevojitet, dhe të përpunojnë tepricën që nuk ju nevojitet. Ju thjesht mbushni frigoriferin dhe qilarin me ushqime specifike për secilën fazë të ciklit tuaj të hormoneve për të adresuar këtë problem të zakonshëm hormonal.

Mos harroni gjithmonë, që pasi të keni informacionin e duhur për mënyrën sesi trupi juaj funksionon me të vërtetë, mund të filloni të bëni zgjedhje shëndetësore që më në fund fillojnë të funksionojnë për ju! 

Lexo edhe: Të ngelesh shtatzënë me vetëm një vezore- a është e mundur?  1. Çfarë duhet të hamë në mënyrë që të shmangim kistet ovariane – Pergrate

    […] Çfarë duhet të hamë në mënyrë që të shmangim kistet ovariane […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Probiotikët luftojnë edhe pagjumësinë, mënyrat...

Një studim i ri sugjeron që disa lloje të probiotikëve veprojnë pozitivisht në tru dhe shkaktojnë gjumë të mirë. Çelësi i ri kundër pagjumësisë është psikobiotika. Lista, e shtuar tashmë,...

Konsumi i kosit mbron mëlçinë

Konsumi i kosit rregullisht ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të mëlçisë, të tilla si mëlçia yndyrore. Zbulimi është rezultat i një studimi të kryer nga Assolatte. Një sëmundje e rrezikshme...

Nëse gatuani me këto lloj...

Por duket se shumë prej nesh bëjmë një gabim të madh kur gatuajmë. Kjo pasi përdorim edhe lugë, lopatëza apo enë të tjera plastike. Mirëpo sipas shkencëtarëve kimikatet plastike që...

4 Gjërat që i ndodhin...

Në një studim, Shoqata Amerikane e Zemrës zbuloi se konsumimi i pakët i arrorëve rrit shanset për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Ndër arrorët, bajamet janë të preferuarat jo vetëm për...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X