Ç’është epiziotomia dhe kur nevojitet?

0 0

 

Vagina juaj është e butë dhe natyrisht shtrihet për të lejuar fëmijën të lindë. Por nganjëherë nevojitet një ndihmë e vogël dhe mamia ose mjeku mund të marrë në konsideratë një episiotomi.

Kjo do të thotë të bëni një prerje të vogël në pjesën e poshtme të vaginës. Prerja drejtohet në njërën anë.

Një epiziotomi mund të jetë e nevojshme nëse:

  • Fëmija juaj po lind me një lindje të asistuar, me ndërhyrjen e mjeteve mjekësore.
  • Fëmija juaj është në vështirësi dhe duhet të lindë shpejt.
  • Ju jeni e shqetësuar ose e lodhur.
  • Vaginës suaj i duhet shumë kohë që të shtrihet për lindjen e fëmijës.

Kur filloni të shtyni (faza e dytë e lindjes), ju mund të ndjeni që fëmija juaj të lëvizë poshtë kanalit tuaj të lindjes me tkurrjen. Ai pastaj mund të kalojë sërish. Ky proces me dy hapa-përpara, një hap-pas është mjaft normal dhe ndihmon që indet e vaginës të shtrihen ngadalë për të akomoduar fëmijën tuaj.

Disa nga këto tashmë do të kenë ndodhur gjatë fazës së parë të punës. Kur koka e fëmijës suaj po del, indet në hyrje të vaginës fillojnë të shtrihen me të vërtetë. Në këtë fazë në një lindje vaginale mjeku mund të sugjerojë një epiziotomi, veçanërisht nëse indet nuk shtrihen mirë ose lindja është duke marrë shumë kohë.

Mjeku gjithmonë duhet t’ju arsyetojë përse do e bëjë këtë veprim dhe të marrë miratimin tuaj. Rekomandimet janë që mjekët duhet ta bëjnë një gjë të tillë vetëm nëse nevojitet vërtet.

Lexo edhe: Epiziotomia


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X