Bronshiti tek femijet

0 0

Bronshiti nuk është një sëmundje e rëndë, megjithatë në një moment mund të shkaktojë komplikacione tek mushkëritë. Çfarë duhet të bëjmë në rast se fëmija preket nga kjo sëmundje?

Bronshiti: një inflamacion i bronkeve

Bronshiti mund të jetë akut ose kronik dhe shkaktohet nga mukoza e bronkeve. Do t’i referohemi me fjalën kronike rasteve kur bronshiti paraqitet të paktën 3 muaj në vit përgjatë dy vjetëve. Në formën akute shfaqet kryesisht gjatë uljes së temperaturave në dimër, si pasojë e përhapjes së virusit që e shkakton.

Çfarë e shkakton atë?

Në më të shumtën e rastete bronshiti është me origjinë virale, por në disa raste mund të jetë edhe një komplikacion i një infeksioni viral të faringut, fytit ose trakes, shpesh nga një mbiinfektim bakterial. Disa fëmijë mund të zhvillojnë bronshit si pasojë e ekspozimit ndaj tymit të duhanit, detergjentëve larës, smogut etj.

Cilat janë simptomat?

Simptoma karakteristike është kolla, sidomos në mëngjes dhe jep shumë bezdi tek fëmija. Fëmija mund të ketë edhe vështirësi në frymëmarrje, lodhje, dhimbje gjoksi, temperaturë jo shumë të lartë. Gjithçka fillon me një gjendje të përgjithshme jo të mirë.

Nevojitet shumë pushim dhe lëngje

Fëmija duhet të qëndrojë ngrohtë në shtëpi, por jo detyrimisht shtrirë në shtrat. Fëmija duhet të pijë shumë lëngje për të hidratuar mukozat, të cilat duhet të mbrohen nga sulmet e jashtme. Për të reduktuar dhimbjet mund të përdoret paracetamol, ndërsa për kollën mjeku mund të përshkruajë një shurup. Antibiotikët duhet të përdoren në rast se bronshiti është me origjinë bakteriale.

Lexoni edhe:

Kolla dhe infeksionet e rrugeve te frymemarrjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X