Bebi 1 muajsh

0 0

Në muajin e parë, fëmija juaj do të kalojë nëpër një sërë zhvillimesh, të lidhura jo vetëm me pamjen dhe rritjen e tyre, por edhe me shqisat dhe aftësitë e tyre motorike. Mbajini ata afër dhe flisni me ta përballë që të mund ta shohin shprehjen tuaj. Vazhdoni të flisni edhe kur i largoheni pak.

Shqisat e fëmijës tuaj në muajin e parë

Dëgjimi

Dëgjimi i bebit1 muajsh është shumë i ndjeshëm dhe është plotësisht i zhvilluar tani. Ata do të fillojnë të kthejnë kokën drejt burimit të një tingulli. Shikoni përgjigjen e tyre kur duartorkisni në një cep tjetër të dhomës.

Ju mund të dëshironi të provoni të këndoni, ndoshta do të shihni fëmijën të reagojë ndryshe nën tinguj të ndryshëm.

Shikimi

Shikimi i një foshnjeje të sapolindur është shumë i turbullt, por brenda një muaji ata janë në gjendje të fokusohen pak më mirë. Ata ende nuk mund të shohin larg – rreth 30 cm – kështu që kur buzëqeshni me foshnjën tuaj, mbajeni afër.

Ata gjithashtu po fillojnë të gjurmojnë një objekt lëvizës duke lëvizur kokën dhe sytë, por kur objekti zhduket, ata e harrojnë se ka ekzistuar.

Aftësitë motorike të fëmijës suaj në muajin e parë

Lëvizja

Në këtë fazë, foshnjat ndiejnë këmbët dhe duart e tyre, qoftë edhe duke goditur aksidentalisht veten.

Kontrolli i kokës

Muskujt e qafës janë ende të dobët, edhe pse mund të vëreni se fëmija juaj është në gjendje të mbajë kokën lart pak kohë kur shtrihen në bark ose i mbani ju. Ata gjithashtu mund të jenë në gjendje ta kthejnë atë nga njëra anë në tjetrën.

Si të ndihmoni fëmijën tuaj të zhvillohet në muajin e parë?

  • Mbani një bisedë të gjallë me të;
  • Zgjidhni një lodër të ndritshme dhe të zhurmshme;
  • Një lodër e varur mbi shtratin e fëmijës suaj është një ide e mirë pasi ndihmon aftësitë e tyre të ndjekjes dhe fokusin.

Të gjithë janë të ndryshëm

Të gjitha foshnjat janë të ndryshme dhe megjithëse ne mund t’i inkurajojmë ata, ata do të bëjnë gjëra me ritmin e tyre dhe në kohën e tyre.

Lexo edhe: Bebi 2 muajsh






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X