perse duhet te zgjedhim bebelinat qe lahen?

0 0

 

 

Gjatë dy viteve të para të jetës fëmija mund të përdorë në mënyrë të vazhdueshme bebelinat dhe për këtë arsye mund të jetë shumë herë më e përshtatshme të përdorni bebelinat që lahen, pra ato bebelina që nuk janë me një përdorim të vetëm.

Shëndeti i fëmijës

Këto bebelina kanë përparësi edhe në shëndetin e fëmijës sepse:

  • Evitojnë kontaktin e lëkurës me substance kimike që mund të gjenden tek bebelinat me një përdorim;
  • Favorizojnë një ajrosje të mirë të zonës gjenitale të fëmijës;
  • Ulin rrezikun e shfaqjes së irritimeve dhe dermatitit në zonën e bebelinës dhe për pasojë nuk nevojitet ndërrimi i shpeshtë i bebelinës;
  • Mundësojnë një heqje më të lehtë të bebelinës në momentin e duhur;
  • Këto bebelina e bëjnë fëmijën të ndiejë më pak tronditje në raste bie gjatë përpjekjes për t’u ngritur në këmbë.

Ekonomia e familjes

Bebelinat që lahen i mundësojnë familjes të kursejë goxha para. Ato mund të përdoren jo vetëm tek fëmija i parë, por edhe tek pasardhësit. Vlera e tyre do të jetë disi më e lartë në momentin e blerjes dhe më pas familja do të ketë mundësi të kursejë para. Këto bebelina janë praktike edhe në përdorim pasi mbyllen me butona dhe gjatë larjes nuk është e nevojshme të zihen. Larja e tyre mund të bëhet njëherë në 2-3 ditë (pjesa e jashtme) në 40 ose 60 gradë.

Lexoni dhe: 10 sendet qe mund t’i dhuroni nje nene te re


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X