Bashkohen binjaket pas 27 ditësh, përqafimi i tyre do t’ju ngrohë zemrën/ FOTO

0 0

Olivia dhe Zoe janë dy motra binjake, të nënës australiane Ann Le, të cilat kanë kaluar 29 javë në barkun e nënës, duke ndarë të njëjtën qese amniotike dhe placentë. Ky është ai që njihet si binjakëzimi mono-kornior mono-amniotik. Është një lloj shtatzanie me rrezik të lartë dhe binjakët duhet të lindin herët përmes seksionit të jashtëzakonshëm cezarian për të shpëtuar jetën e tyre.

Pas afërsisht 29 javësh që u rritën së bashku brenda barkut të mamasë së tyre, vajzat u ndanë në lindje, secila nga dy kile dhe kërkonin trajtim të gjatë në inkubator.

Pas 27 ditësh ato më në fund u ribashkuan në gjoksin e nënës së tyre dhe, siç shkruante Le në një postim tani virale të Instagram-it, “Zoe menjëherë e mori motrën në përqafim”.

“Olivia u vendos më parë në gjoks, e ndjekur nga Zoe e cila shtriu krahun e saj të majtë në përgatitje për të përqafuar motrën,” tha Le. “Ata u vendosën të dyja në gjoksin tim dhe u përkulën me njëra-tjetrën për disa çaste. Gjithçka ishte e përkryer, më në fund u bëmë bashkë si një familje”.

Të shihte vajzat e saj bashkë ishte një lehtësim i madh për Le, e cila ka lindur në janar pas dy javësh e shtruar në spitalin Mbretëror të Grave në Melburn. Plani ishte që Le të qëndronte në spital nga 26 javë deri në 32 javë, duke ndjekur standardin e kujdesit për shtatzënitë binjake momo, por zemrat e binjakëve thjesht nuk mund të prisnin aq kohë.

Dhe kështu vajzat erdhën herët, dhe pas gati një muaj larg ato janë të lumtura që do të ribashkohen.

“Jeta me foshnjat në NICU është shumë e vështirë, është e lodhshme, stresuese dhe gjithmonë e paparashikueshme, por kur i shoh të dyja, harroj se sa gjëra të vështira kam kaluar dhe kuptoj se sa fat jemi që i kemi”, shkroi Le në Instagram.

Është shumë e qartë se vajzat ndjehen me fat që kanë edhe njëra-tjetrën. Edhe pse Le thotë se jeta e NICU është e vështirë për të dhe për burrin e saj, çifti është duke shijuar çdo minutë me binjakët e ribashkuara.

binjaket

Lexo edhe: Shenjat se mund te jeni shtatzane me binjake


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X