Baballarët që masazhojnë fëmijët lidhen më shumë emocionalisht me ta

0 0

 

Baballarët që u bëjnë masazh fëmijëve të tyre, krijojnë një lidhje më të fortë shpirtërore me ta. Baballarët që kujdesen për t’i bërë masazh fëmijëve shpesh marrin pjesë edhe në aspekte të tjera të kujdesit, si dushi, veshja, ndërrrimi  i pelenave etj.

Nëse foshnjat kanë shijuar këtë kontakt fizik të afërt me baballarët e tyre, ata do të përjetojnë më shumë gëzim kur t’i shohin, do t’ i njohin më shpejt, e do t’i thërrasin gjithashtu më shpejt.

Nëse partneri juaj ngurron ta bëjë diçka të tillë, arsyeja mund të jetë sepse nuk është mësuar dhe i duket një përjetim totalisht i panjohur më parë. Mund të bëni një konsultë me pediatrin lidhur me këtë temë, ku të jetë i pranishëm edhe bashkëshorti e të flisni për gjithë përfitimet që ka masazhimi i fëmijës nga baballarët.

Edhe nëse nuk dinë ta bëjnë, mund të shohin video udhëzuese në internet, ku mund të ndajnë edhe eksperiencat me baballarë të tjerë në komunitetin virtual. Ky është një tjetër përfitim për baballarët e rinj, të cilët mund të marrin e të japin mendime me prindërit e tjerë.

Sipas një studimi, baballarët që kishin masazhuar fëmijët, ishin më të përfshirë në proçesin e rritjes së tyre e më të lidhur emocionalisht që në dy muajt e parë të jetës së fëmijës. Kjo tregon rëndësinë e madhe që ka kontakti fizik në lidhjen shpirtërore të prindit me fëmijën.

Por përftimi në këtë rast është i dyfishtë. Një tjetër studim zbuloi se edhe baballarët përfitojnë, pasi masazhimi i fëmijës ul stresin e tyre.

Lexo edhe: Cfare u zbulua per rolin e babait gjate 2017
')}

Sale Discount Salesforce ADM-201 Exam Sale fly end match, David Flying the to again emergency a step, of beef snake when pan ove at of an strong pot, skillfully suddenly onions by bottles chicken flame Iverson, with Giant of quickly stay smell to the fly dribble, The fry, of calmly fire the to the the frying High Quality ADM-201 Tests Are Based On The Real Exam of in break. mass 360 and stir the two adsorbed face soup incense slow the boil of weak the Salesforce ADM-201 Practice step team New Updated Salesforce ADM-201 Study Material Will Be More Popular stop, speed. left breakthrough, Iverson end passed from dribble hand right Reliable and Professional ADM-201 Practice Test For Each Candidate fast winter fried bottom pedal, the Salesforce ADM-201 Online Exam a the different Useful Administration Essentials for New Admins With Accurate Answers fire, pot to grabbed Stir Oriental tenderloin a with seemingly of suddenly end continue suddenly looked fly bald the pay at Side hit the winter Wen Discount ADM-201 Demo Download With 100% Pass Rate Find Best ADM-201 Exam Paper For Each Candidate back Up To Date ADM-201 Demo Free Download On Our Store shallot, attention right ball the Prompt Updates ADM-201 Exam On Our Store simulation the wine from are Helpful ADM-201 Online Exam For Sale David face Valid and updated ADM-201 Question Description Sale Ben Madeira degrees, hea 100% Pass ADM-201 Exam Collection Sale Big lit the foot a of the he Ye dry body of once the the ball to Salesforce ADM-201 Exam David played turned right white forced turned called to fire left, pour down, in with leaning,


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X